петък, 24 февруари 2012 г.

Преборете следобедния мързел на работа

Даже сутринта да сте отишли на работа, заредени с енергия, до обедната почивка вероятно сте натрупали умора и ви се иска да полегнете за кратка дрямка. Не се отдавайте обаче на мързела, а се справете с него с тези няколко съвета.


1. Разходете се навън на слънце за десетина минути
Ако времето е подходящо можете да хапнете на някоя пейка в парка или да излезете на терасата. Ако работите в затворен офис с малко светлина отвън, слънцето и въздухът навън могат да се окажат освежаващи. Наситеният на въглероден диоксид офисен въздух може да ви накара да ви се приспи, а кислородът навън ще разбуди мозъка и ще ви зареди с енергия. Слънцето провокира производството на витамин Д, редуцира хормона на съня мелатонин и настройва организма за работа.
2. Обадете се на някого по телефона
Обадете се на някой от семейството, на роднина или приятел, за да си побъбрите в обедната почивка. Разговорът може да ви зареди с енергия и да ви освежи за остатъка от работния ден.
3. Следобеден чай
Научете се да консумирате редовно чай. Това е един добър начин да победите следобедната умора. Набавете си селекция от ароматни чайове в офиса, а за пълен ефект на релаксация може да си набавите и ефектна цветна чаша за чай. Ако в офиса не разполагате с машина за вода, можете да си носите чай в термос или да го сгреете с компактен нагревател.

вижте целия материал

четвъртък, 23 февруари 2012 г.

Акнето не е проблем само на тийнейджърите


Ако сте чакали с нетърпение да отминат бурните юношески години, за да се отървете от неприятното акне, но това не се е случило, значи вие сте от многото възрастни, които имат акне в зряла възраст. То обикновено е проблем на мазната кожа, като по-често засяга жени, а фактори са гените, храненето, хормоналните нива, стресът. За да не се борите с пъпките чак до периода, в който трябва да започнете да се борите с бръчките, вижте малко информация.

* Експерти смятат, че един от най-евтините начини да се отървете от пъпките е да релаксирате. Стресът е основен причинител на акне, тъй като е причина за засилена секреция на стресовия хормон кортизол, който стимулира мастните жлези да произвеждат повече мазнина. Важно е да тренирате редовно, да се храните правилно, да поемате достатъчно протеини, да спите достатъчно и да се грижите за кожата си отвън и отвътре.

* Едно от основните правила да запазите кожата чиста е да държите ръцете си далеч от нея. Не пипайте и не търкайте лицето си с ръце, дръжте косата си встрани и не се подпирайте на длани. Почиствайте редовно всякакви предмети, които са в контакт с кожата на лицето – телефон, възглавница, шал, тъй като те могат да пренесат бактерии. Почиствайте кожата поне два пъти дневно, но не използвайте спирт, тъй като той ще я пресуши и раздразни.


сряда, 22 февруари 2012 г.

Йога у дома

Ако искате да тренирате йога, добре е да се насочите към курс, в който да се обучавате под зоркия поглед на опитен йога инструктор. Има обаче някои лесни позиции, които можете да правите и сами у дома. Извадете навитото на руло йога килимче, облечете екипчето и се насладете на двадесетина минутки време, в което да се обърнете към вътрешната си хармония.

1. Планина - Tadasana



Застанете изправени, ръцете трябва да са пуснати свободно до тялото, краката да са прибрани, а дланите и пръстите да са изпънати. Затворете очите, вдишвайте и издишвайте бавно, а ръцете повдигнете нагоре. Повторете от пет до десет пъти.

2. Уттасана - Uttanasana
 
От изправен стоеж се наклонете напред, а ако е възможно докоснете пода с пръсти или длани. С навеждането напред издишайте. С тази поза се разтягат гръбначният стълб, сухожилията и раменете.

3. Дъска на опори - Chaturanga dandasana

Застанете в положение по корем на пода, опрете се на длани и на пръстите на краката. Вдишайте и се отпуснете надолу, а след това се изправете на опорите, като издишвате, така че горната част на двете ръце да са успоредни на пода.

вижте целия материал

вторник, 21 февруари 2012 г.

16 симптома на менопаузата

Менопаузата е период, в който настъпват сериозни промени в женския организъм, затова не е чудно, че над 60% от жените отчитат поне един от симптомите. Основните от тях са горещи вълни, нощно потене, промени в менструацията, като резултат от хормоналните промени в организма на жената и основно в половата система. Някои от тях, за някои жени, започват от началото на 40те години. Повечето симптоми продължават през целия период на адаптация на организма, до средата на 50те години, но някои жени ги усещат до края на живота си. Вижте някои симптоми.



1. Горещи и студени вълни
Между 75-85% от американските жени получават горещи вълни по време на менопаузата. Те са нормална реакция на организма срещу редуцирането на нивата на естроген. Този процес може да е постепенен, но може и да е рязък, което обуславя честотата на симптомите.

2. Нощни изпотявания
Те са нощното проявление на горещите вълни и не се считат за разстройство на съня, но са нещо, което може да ви накара да се събуждате често.
3. Нередовна менструация
Менструацията може да спре, да намалее, да се скъси или да е нередовна. Хормоналният дисбаланс може да причини редица промени, например от 28 дена, периодът да се скъси на 24 дена. Кръвотечението може да варира всеки месец. Обикновено тези проблеми започват от средата на 40те.
4. Намалено либидо
Сексолозите смятат, че този проблем трябва да бъде разглеждан само в рамките на конкретния начин на живот и дали той причинява неудобства на жената. Всеки може да усети промени в либидото на всяка възраст, но в менопаузата те са хормонално обусловени.

вижте целия материал

понеделник, 20 февруари 2012 г.

Да кажем довиждане на стриите


Деветдесет процента от жените имат проблеми с появата на стрии на някакъв етап от бременността. Тези кожни белези представляват резки по кожата, обикновено с червеникаво-виолетов нюанс, които постепенно се трансформират в бели линии. Белезите могат да се появят върху всяка зона на тялото, но обикновено се появяват там, където има повече мастна тъкан – корем и бедра, талия, гърди, задни части. Те се образуват в слой на кожата, наречен дерма, който е под епидермиса и който се състои от съединителна тъкан и смекчава въздействието на натиск и опън върху тялото. Стриите обикновено са генетично обусловени, тоест може да сте предразположени към тях, но това не значи, че не можете да се съсредоточите върху превенцията им. Обикновено резките се появяват, когато напълнеем и отслабнем рязко, кожата се разтегне, а слоят дерма не успее да се адаптира към промяната, чрез достатъчно производство на нови клетки.

За да се предпазите от появата на стрии, особено ако сте предразположени генетично, трябва да обърнете внимание на няколко фактора:
- поддържайте постоянно тегло, а ако напълнявате и отслабвате, постарайте се това да става постепенно, а не рязко;
- овлажнявайте кожата, за да поддържате гъвкавостта й;
- консултирайте се с дерматолог, който може да ви посъветва по темата за превенцията на кожни проблеми, а ако вече имате стрии да ви даде насоки как да ги премахнете оперативно.

вижте целия материал

събота, 18 февруари 2012 г.

29 февруари 2012 – Международен ден на редките болести

На 29 февруари 2012 година за пети пореден път ще бъде отбелязан Международният ден на редките болести, в повече от тридесет държави по света. Мотото на инициативата е 'Редки, но силни заедно'. В няколко града на страната ще се организират благотворителни спектакли и работилници. Организатор инициативите е Националният алианс на хората с редки болести в съдействие с Асоциация 'Пулмонална хипертония България'. Хората в Плевен, Стара Загора и София ще могат да видят театралния спектакъл 'Предградие' съответно на 18, 25 и 29 февруари 2012 г. Постановката е на американския драматург Ерик Богосян, с участието на млади артисти от Театрално студио “Маска” и с режисьор Любов Павлова.

В Стара Загора ще се проведе работилница под мотото ‘Как искам да ти подаря хвърчило', на 18 февруари от 16 до 19 часа, Парк Мол. Инициативата включва конструиране на хвърчила, които да дарят надежда на децата с редки болести и семействата им. В мола на 3 и 4 март, от 11.30 до 15.00 часа ще се проведе ‘Болница за мечета' и приканва малчуганите да доведат плюшените си играчки на доктор. Събраните средства от събитията ще бъдат дарени за лечението на дете с рядката болест булозна епидермолиза, което се нуждае от лекарства и консумативи, които не се поемат от здравната система в България. Епидермолизис булоза е генетично заболяване, което прави крехки връзките, прикрепящи кожата към подлежащия й слой – така дори от слабо триене на кожата  върху нея се образуват мехури, които нарастват бързо и се превръщат в болезнени рани.

виж целия материал

петък, 17 февруари 2012 г.

Кафето - обичано и оспорвано


Кафето е една от най-употребяваните напитки по света, наред с чая и водата. То се изготвя от сварените изпечени семена на някои видове кафеено дърво. Растението е разпространено в над 60 страни по света, но за негова родина се счита Етиопия. Суровото кафе е една от най-важните селскостопански стоки за международната търговия, тъй като е най-важният експортен продукт за десетина държави. Напитката е толкова популярна по света заради съдържанието на кофеин, който действа тонизиращо.

Плодовете на кафееното дърво съдържат зърната кафе в сурова форма и се добиват от няколко вида малки вечнозелени храсти. Всички видове кафе принадлежат към голямото семейство Брошови. Двата най-често отглеждани вида са Coffea arabica и Coffea canephora, от който се добиват зърната робуста. Те се отглеждат основно в Латинска Америка, Югоизточна Азия и Африка. Незрелите плодчета са зелени, а като узреят придобиват червен цвят. След като узреят, те се обират и изсушават, а семената се изпичат в различна степен, според търсения вкус, смилат се и се сваряват, за да се получи напитката кафе. Най-известният и считан за най-добър сорт кафе Мока е наречен така на името на йеменското пристанище, от което е тръгнало разпространението на кафето по света през XVI-XVII век. Любопитен е фактът, че скандинавските страни водят класацията за консумация на напитката, като статистиката за Финландия сочи 11 килограма на човек, а в Съединените американски щати тази стойност е 4 килограма.

вижте цялата статия

четвъртък, 16 февруари 2012 г.

Как да предпазите бебешката кожа в студа

Студените месеци могат да са проблем за нежната кожа на бебето, особено в разходките навън. Ето някои способи за предпазване на кожата на малчуганите от студ, вятър, зачервяване, сухота.



Преди да излезете на разходка

Хубаво е да излезете на въздух, на разходка сред природата или в някоя градинка, но малките са особено чувствителни на температурни промени, затова трябва да сте внимателни да не прегряват или да не се простудят.
Предпазване от обрив от претопляне на кожата
Претоплянето не е риск само за горещите дни, но и студените месеци, когато детето е твърде облечено от страх да не се простуди. Тъй като регулацията на температурата не е напълно развита, има риск от прегряване, а най-добре е да поставите облеклото на пластове, за да можете да ги махате или поставяте като се наложи. Изпотяването може да причини зачервяване и запушване на порите, особено ако тъканите не са естествени. Сърбежите можете да третирате с козметика с 1%-ово съдържание на хидрокортизон.


Предпазване от сухота на устничките
Устничките на малките са почти винаги влажни от слюнката и течащия нос. В студените месеци това може да изсуши и раздразни нежната кожа на устните и да я напука. Нанесете много тънък слой балсам или вазелин, за да защитите кожата от студа и ветровете, а влагата да запечатате.





вижте цялата статия

вторник, 14 февруари 2012 г.

Червеното цвекло – принц в облеклото на просяк

Един от най-полезните зеленчуци, на салата, сготвен или сок, е с толкова невзрачен вид, че повечето хора обикновено го пренебрегват. Зеленчукът е пренесен от Средиземноморието и се използва за полезно и диетично хранене. Кореноплодите съдържат средно 88% вода, органични киселини, целулоза, 1,2% белтъчини, 9,3% въглехидрати, 0,9% минерални соли, витамин С, каротин, витамини В1, В2 и В12. Древногръцкият лекар Хипократ включва червеното цвекло в списъка с лечебни растения още преди 2500 години. Древните гърци и римляни са използвали цвеклото за намаляване на висока температура, а през Средновековието са използвали сок от цвекло за захранване на хора, които не са били в състояние да консумират твърди храни.


Благодарение на наличието на калиеви соли, сяра, фосфор и магнезий, зеленчукът ускорява процесите на обмяна на веществата. Червеният му цвят се дължи на багрилните вещества, бетацианини, които оцветяват ръцете и приборите, а освен това може да оцветят и урината, ако консумирате много от него. Заради хлорофила, който съдържа, той е полезна съставка в менюто на страдащите от анемия. Макар да съдържа захари, те не са в толкова огромни дози и затова червеното цвекло е полезно за консумация за диабетици, а заради високото съдържание на цинк, който увеличава продължителността на действието на инсулина, то може да се включи в ежедневното меню. Цвеклото подпомага асимилирането на хранителните вещества и ускорява изхвърлянето на токсините. По съдържание на йод то се нарежда на челна позиция сред зеленчуците и затова се използва широко за профилактика и лечение на хипотиреоидозата - заболяване на щитовидната жлеза, причинено от дефицит на йод.



Особено полезен и бoгaт нa aнтиoкcидaнти e пpяcнo пpигoтвeният coк oт чepвeнo цвeклo. Дневната доза е 100-300 милилитра, най-добре на три приема, като се консумира 2-3 мeceцa без почивка. Зa дa ce избeгнe дpaзнeщoтo дeйcтвиe нa co?a, не започвайте направо с дневната доза, а я увеличавайте постепенно, а преди консумация на сока изпийте супена лъжица зехтин или растително масло, което образува предпазен слой.

вижте целия материал

9 начина да повишите енергията си


Ако често се чувствате отпаднали, а работата се умножава, можете да повишите тонуса си с няколко не много трудни стъпки. Заредете се с енергия, за да можете да сте пълноценни за себе си и своето семейство.


1. Закусвайте умно


Закусвайте добре и разпределете храненето през денонощието на няколко, но малки порцийки. Ако преядете, кръвта се насочва основно в посока на стомаха и това може да ви накара да се почувствате изтощени и без енергия. Ако ви се дохрупа нещо между храненията, не посягайте за солети и шоколад, а хапнете  ябълка или няколко обезсолени маслинки. В обедната почивка можете да хапнете риба и зеленчуци, които зареждат и тонизират.
2. Код червено
Изберете аксесоари в червено или се лакирайте с яркочервен лак за нокти. Червеното зарежда с енергия и е добре да отправяте поглед в нещо червено за минутка-две поне от време на време.
3. Релаксация за мозъка
Ако имате време и възможност, отпуснете се на канапе или кресло, затворете очи и се опитайте да медитирате за 20 минути два пъти на ден. Тази медитация може да ви накара да релаксирате и да възвърне тонуса ви.

вижте целия материал

понеделник, 13 февруари 2012 г.

Да кърмим децата си, за да им дадем най-доброто начало

Водят се много спорове доколко синтетичните храни за бебета са вредни за малките. Тези, които подкрепят кърменето, твърдят, че то подсилва имунитета и редуцира възможностите за по-късни алергии. Много жени обаче се притесняват да кърмят, а някои се страхуват от процеса не по-малко, отколкото от раждането. За да изяснят някои аспекти на кърменето, експерти в тази сфера поясняват редица въпроси, които жените вероятно си задават, преди или след раждане.


1. Продукти за кърмене
Добре е да закупите тези неща, преди детето да се роди. Необходими са ви 3-4 сутиена за кърмене, 2-3 сутиена за спане, 10-16 подложки за кърмене за многократна употреба, крем за разранени зърна и по желание помпа за кърма.
2. Не е нужно да се храните свръх прецизно
Вашето тяло е създадено да произвежда здравословна храна за малкото, даже вие да не се храните много здравословно. То извлича полезните вещества от организма на майката, както по време на бременността, така и по време на кърменето, за да захрани детето. Така че да се храните добре е важно не толкова за здравето на малкото, колкото за вашето собствено здраве. Добре е да пиете предписани от експерт хранителни добавки, за да не се притеснявате за недостиг на вещества, но това не отменя нуждата от здравословно меню.

вижте целия материал

петък, 10 февруари 2012 г.

Свети Харалампий – Лечител на чумата и покровител на пчеларите

Свети Харалампий е християнски светец-лечител, който според поверието държи всички болести. Той се почита на 10 февруари. На този ден се месят питки, мажат се с мед и се раздават за здраве. Денят на Свети Харалампий е празник на пчеларите и на пчелите. Името е от гръцки и означава ‘светнал от радост’.

Свети свещеномъченик Харалампий е живял през втори век. Той бил вече на над стогодишна възраст, когато по нареждане на Септимий Север започнало поголовно гонение и умъртвяване на християните. За да спасят живота си, те трябвало публично да се отрекат от вярата си и да принесат жертва статуите на боговете. Без да се страхува за живота си, Харалампий продължавал да проповядва Христовото учение. През 198 година светецът е заловен и изправен пред съд, но той се държал достойно. Твърди се, че преди палачът да спусне меча си върху него, Харалампий склопил очи и предал душата си на Бога.


вижте целия материал

четвъртък, 9 февруари 2012 г.

8 романтични идеи за Свети Валентин

Празникът на влюбените е сред любимите на страните от западния свят. У нас той се наложи през последните десетилетия, като романтична алтернатива на нашенския Трифон Зарезан. И макар и двата празника да се празнуват с чаша вино, единият е повече практичен, като отбелязва етап в отглеждането на лозята, а другият е романтичен, любим на милиони влюбени. Вижте няколко нестандартни идеи как да изкарате празника.

1. Грабвайте кънките
Ако искате да изненадате любимия човек с един различен подарък, заведете го на ледена пързалка. Приятните емоции са гарантирани. Никога не е излишно да изкарате малко време, хванати за ръце и носейки се по ледената пързалка, докато се крепите взаимно, за да не паднете.



2. Разходете се сред природата
Можете да посрещнете романтичния празник сред природата, стига и двамата да сте настроени авантюристично. Съобразете дължината на разходката с издръживостта на своя партньор и с вашата собствена, за да не се окажете у дома изтощени и без желание за нищо друго. Може да се отдадете на дълъг преход по заснежения бряг на морето или на половинчасов излет в парка, за да правите снежни човеци и да си организирате бой със снежни топки. Горещата вана и приятен масаж са добро средство за релаксиране след една такава продължителна разходка сред природата.

вижте всички идеи

сряда, 8 февруари 2012 г.

Морковът – зеленчукът на зрението и кожата

Морковът (Daucus carota) е кореноплоден зеленчук, който включва около 60 вида и е разпространен основно в района на Средиземноморието, но също в Америка, Африка, Австралия. Отглежда се заради кореноплода, който е месест и в зависимост от сорта има закръглена, конусовидна, вретеновидна или друга форма с червена, жълто-червена, жълта или бяла окраска. През първата година морковът образува кореноплод, а втората година оформя семена и цветове. Лечебните характеристики на морковите са известни още на древните гърци, а Хипократ и Гален ги препоръчват като противокашлично, болкоуспокояващо и противовъзпалително средство. По - късно арабският лечител Авицена също  прилага морковите при лечението на някои заболявания.


Морковът съдържа средно 88.8% вода, 0.2% мазнини, 8.2% захари, скорбяла, 1% целулоза. Той включва в състава си витамини и минерали - витамини A, C, E, витамини от B групата, витамин К, желязо, фосфор, калий, манган и селен, ензими, етерични масла. Зеленчукът е един от основните растителни източници на бета каротин, от който организмът произвежда провитамин A, като почти изцяло покрива дневната доза чрез сто грама зеленчук – 93%. Именно заради този мощен антиоксидант, морковът е много полезен за зрението и за кожата. Зеленчукът не съдържа почти никакви мазнини и може да се използва по време на диета, но има  една тънкост – тъй като витамин А е мастноразтворим, винаги трябва да го консумирате с малко растителна мазнина или шепа ядки, за да може организмът ви да усвои пълноценно антиоксиданта. Морковите имат сравнително малко целулоза, която в по-голямо количество се намира в сърцевината, а по-малко в кората, но това е добра новина за хората, които страдат от гастрологични заболявания, тъй като грубата целулоза дразни тракта.

вижте цялата статия

9 упражнения срещу коремните мазнини

Тази система от упражнения е насочена към стягане на основните мускули на корема и изгаряне на мазнините по талията, които са основен проблем на жените. Всички те отнемат на ден не повече от 20-25 минутки и е достатъчно да отделите два дни в седмицата, за да си осигурите по-стегнат корем и по-тънка талия.

1. За начинаещи – Странично извъртане


Фокус върху: коремните мускули, косите коремни мускули, задните части и бедрата. Застанете с крака на разстояние, с леко свити колене и ръце, свити под прав ъгъл до бедрата. Преместете напред единия крак и завъртете торса в посока на крака. Върнете се в начална позиция и преместете крака назад. Преместете напред другия крак  и завъртете торса в другата посока. Върнете се в начална позиция и изместете крака назад. Изпълнете 16 повторения, каро редувате краката си.

2. За начинаещи – Подскоци на един крак


Фокус върху: коремните мускули, задните части и краката. Застанете с леко разтворени крака, изправени, с леко сгънати колене. Поставете ръце на хълбоците. Пристъпете напред с единия крак, вдигнете другия и присвийте в коляното, като повдигнете на нивото на хълбока. Подскочете няколко пъти на крака, който е изпънат. Върнете се в начална позиция. Сменете краката и изпълнете същите движения, като свиете единия крак в коляното и подскачате на другия. Изпълнете поне 16 повторения, като редувате краката.

вижте и другите упражнения

понеделник, 6 февруари 2012 г.

Предизвикателство на седмицата: да преборим главоболието

Главоболието е много чест, но неприятен проблем, особено за жените. То може да е породено от много фактори и затова е добре да се установи причината за него, преди да се назначи лечение. Много често хората пият срещу болката аспирин, а ако не страдате от мигрена, много вероятно е неприятното усещане да премине след не повече от час. Ако обаче главоболието е продължително, много често, много силно или е комбинирано с призляване и нарушено виждане, обадете се на лекар. Ето няколко начина да преборите болката в главата, ако тя се е появила без причина изведнъж.



 1. Не приемайте кофеинови напитки. Твърде много кафе, кола, чай могат да пренаситят организма с кофеин и да причинят болки в главата. Кофеинът помага само, ако болката е заради ниско кръвно. Можете да пиете топъл чай от билки, бял чай, който е много по-беден на кофеин, или чай от ройбос. Ако имате хроничен синузит, топлата напитка може да подейства чрез парата върху синусите и да ги отпуши. Не пийте чая горещ, а приятно топъл.
2. Пийте вода. Много често дехидратацията на организма е основен причинител на главоболие. Пийте редовно вода, даже да не изпитвате жажда. Водата не трябва да е студена, а със стайна температура. Избягвайте алкохола, поне докато ви боли глава, тъй като алкохолните питиета дехидратират. Можете да пробвате една източна рецепта за главоболие с канела, която е особено ефективна, ако то е причинено от изстиване на главата. Смесете вода със стайна температура и канела на паста, а пастата нанесете върху темето и челото.


прочетете цялата статия

петък, 3 февруари 2012 г.

6 трика да подобрите паметта си

Вероятно и вие, както повечето хора, имате проблеми със запомнянето на някаква информация, на задачи, на имена и дати. С възрастта мозъкът натрупва все повече информация и постепенно изчиства онази част от нея, която не използват често или която не е прехвърлена в дългосрочната памет. Вижте няколко трика за запаметяване и подобряване на способностите да помним нова информация.



1. Бързо забравяте скучната, но важна информация
Забравяте важни срещи, кодове, адреси и пароли, които са ви необходими. Налага се да си записвате всичко, но понякога забравяте къде сте ги написали. Експерти смятат, че мозъкът не е програмиран да пази такъв вид информация, затова трябва да положите усилия, за да я запомняте. Подобни като вид са историческите дати и рождените дни. За да съхранявате скучната информация в мозъка си, трябва да я ‘картотекирате' по специфичен начин, за да имате достъп до нея по-късно. Ако не положите съзнателни усилия да запомните ПИН кода си, вашата краткосрочна памет ще изтрие информацията почти веднага. За да запомняте важни дати, трябва да обосновете логическа връзка с цифрите и числата, или да използвате емоционален аспект. Ако информацията не е толкова важна или ще я използвате еднократно, например час за зъболекар, даже не се опитвайте да я запаметите, а я запишете или настройте аларма на телефона си.

вижте цялата статия

четвъртък, 2 февруари 2012 г.

Дихателна система (Apparatus respiratorius)




Дихателната система отговаря за дишането. То е процес на поглъщане на кислород и отделяне на въглероден двуокис, и е основна жизнена функция, присъща за повечето живи организми. Чрез този физиологичен процес в организма постъпва кислород, който е необходим за осъществяването повечето процеси в организма. В тях той участва като окислител, а чрез дишането се отделя образуваният в резултат на тези процеси въглероден диоксид. Дихателната система се състои от няколко органа, които оформят въздухоносните и дихателните пътища. В тях се осъществява газообменът между средата и кръвта чрез поглъщане на кислород и отделяне на въглероден диоксид.

Друга основна роля на тази система е гласообразуването. В началната част на дихателната система се намира органът на обонянието, който контролира вдишването на въздуха. За речта отговаря ларинксът, който се намира в гърлото между фаринкса и трахеята. От своя страна трахеята е дихателна тръба, съставена от подобни на пръстени хрущяли. През нея преминава погълнатият въздух, а по разклоненията на трахеята, бронхите, той навлиза в белите дробове. В белите дробове бронхите се разделят на бронхиоли, които завършват с малки въздушни торбички, алвеоли. Когато вдишваме въздух, белите дробове се разширяват, а когато издишваме те се свиват.  За този процес са отговорни мускулите и на движението на диафрагмата - плосък мускул, който разделя гръдния кош от корема. Когато в белите дробове навлезе въздух, тя се измества надолу, а когато издишваме, тя се отпуска и помага за изтласкването на въздуха от белите дробове.

сряда, 1 февруари 2012 г.

Грижа за чувствителната бебешка кожа

Новородените бебенца имат много чувствителна кожа, като тя не е напълно развита като функция и защитни механизми. Бебешката кожа е силно уязвима и се раздразва твърде лесно, изсушава се и се покрива с екземи. За да е кожата на малкото здрава и пълноценна, вие трябва да се погрижите за нея чрез ежедневното почистване и защита от атмосферни условия навън.



Кожата на малките деца е по-тънка от тази на възрастните и губи влажност много по-лесно. Въпреки че времето за къпане за много семейства е част от ежедневната рутина преди сън, трябва да спазвате някои основни правила по време на почистването на чувствителната бебешка кожа.

Време за приятна вана

Не къпете детето с твърде топла вода, с оправданието, че не искате да настине. Освен това банята не трябва да продължава твърде дълго, тъй като това може да изсуши чувствителната бебешка кожа. Ако детето не се замърсява излишно, не е необходимо да го къпете във вана всеки ден - можете да почиствате кожата с бебешки кърпи или с мека, влажна гъбка. Ако е възможно ограничете къпането до три-четири пъти в седмицата, като банята е с продължителност пет-шест минутки. Използвайте вода с температура, приятна на допир - не много топла, не много студена. Измивайте основно онези части, които се замърсяват най-бързо, зад ушите, в сгъвките и между пръстите. Това може да не е много лесна задача, тъй като малчуганчетата обикновено свиват ръцете си на юмруче. Подсушавайте тялото много добре и не изчаквайте водата да се изпари на въздух, тъй като с изпарението тя извлича влагата от кожата. След баня можете да използвате лосион за тяло, но той не трябва да съдържа аромати.

прочетете целия материал