четвъртък, 26 април 2012 г.

8 трика да овладеете работния хаос



Стресирани от работния ден, вие се прибирате изнервени вкъщи, а на другия ден въртележката отново ви завърта в хаоса. Вижте няколко способа да подредите работния си ден така, че да редуцирате стреса и напрежението.

1.
Похвалете себе си за добре свършена работа
Повечето хора не оценяват колко добре вършат работата си. Така че, когато приключите някаква временна или дългосрочна цел, кажете си на глас, че сте свършили работата много добре. Ще получите прилив на увереност, която ще помогне да се чувствате по-добре на работното място.

2. Рецитирайте стихотворение
Четенето на стихотворение на глас по два пъти на ден може да спомогне за облекчаване на стреса. Ако не сте човек на поезията, опитайте със слушане на музика и пеене на глас. Ако не можете да се отпуснете в офиса, релаксирайте вкъщи или сред природата.

3. Помислете за живота извън работата
Можете да си поставите на бюрото снимки на членове от семейството или снимка от вълнуваща екскурзия. Когато се почувствате претоварени и стресирани, отделете 5 минути и се взирайте в снимките. Ще се върнете към някой приятен спомен и ще се почувствате добре. Сега вече сте готови да се върнете към работата.

4. Помислете за това, което ви тревожи
Ако игнорирате проблемите, подобно на Скарлет О’Хара, която оставя тревогите за бъдеще, това ще ви стресира и няма да разреши нещата. Усамотете се и се съсредоточете върху това, което ви притеснява. Вземете лист хартия, разделете го на три колони. Първата колона е за това, което ви притеснява, втората - защо ви притеснява и третата - най-лошото, което може да се случи. След като се изправите срещу най-лошото нещо, което може да се случи, ще осъзнаете колко малка е вероятността да се случи това. Ще се почувствате по-спокойни, а може да ви изникне някакво решение.


5. Управление на електронната поща
Тази форма на комуникация е основен източник на стрес. За да се справите с лавината от съобщения прочете следните съвети

- Прочетете всички имейли наведнъж, отговорете веднага, изтрийте ненужните и преместете в отделни папки специфичните писма
- Използвайте функцията за автоматично подписване на пощата
- Не изпращайте писмо, когато сте ядосани - напишете го някъде и когато се успокоите можете да го разгледате отново, а тогава да върнете отговор
- Ако се налага да изпращате твърде много писма, по-добре се обадете по телефона, за да изясните въпроса
- Не въвеждайте адреса преди текста, защото така се получават изнервящи грешки.

 6. Вижте нещата отстрани
Работата ви може да е много стресираща и проблемите в офиса да изглеждат големи, но всъщност може само да ви се струва така. Поставете на бюрото си или на компютъра си снимка на земята, която е направена от космоса, на звездна нощ или на океана. Всеки път, когато ги погледнете, повечето работни проблеми ще изглеждат малки на фона на безкрайната вселена.

7. Планиране на задачите
Когато имате свободно време, можете да планирате задачите, които има да се свършат. След като направите списъка, ще можете да прецените върху какво да се концентрирате. Няма да забравите да свършите някоя от задачите. А и със самото отмятане на задачите ще влезете в ритъм.

8. Общуване с колегите
Консултирайте се с колегите по конкретни проблеми от работата. Можете да използвате техните идеи и съвети, за да подобрите работата във фирмата и за сплотяване на колектива.



сряда, 25 април 2012 г.

9 стъпки за по-здравословен дом


Ако отделяте време и средства, за да се грижите за здравето си и за средата, в която прекарвате ежедневието си, тези няколко идеи ще ви допаднат.



Проверете дрехите си
Разберете дали дрехите, които обличате, са от естествена материя, дали са третирани с химически вещества и дали няма да дразнят кожата ви. По-добре да купите по-малко, но по-качествени дрехи, отколкото да се заринете с разнообразие от некачествени и вредни за здравето тъкани, които дразнят кожата. Предпочитайте памук, лен и коприна, избягвайте найлоновите платове и търсете текстил, за който са използвани безвредни бои за тъкани.


Проверете козметиката
Проверете какви съставки има в козметиката ви. За някои съставки може би сте чували, че са канцерогенни или токсични. Трябва да сте наясно, че на почти всеки козметичен продукт съществува алтернатива или съставка, които са безвредни за вас и не съдържат нефтени продукти в състава си. Трябва да сте особено внимателни, ако имате чувствителна кожа или сте алергични.

Проверете храната си
Прочетете съставките на пакетираните храни и вижте в интернет онези с непознати наименования. Пресните и сезонните храни са най-добрият вариант, а още по-добре е да пазарувате от пазарчетата за плодове и зеленчуци, отколкото от големи магазини. Избягвайте консервираните храни и купувайте замразени.

Проверете дома си
Най-големите повърхности вкъщи, като пода и стените, оказват най-голямо влияние върху качеството на въздуха. Подовата настилка от дърво е много по-подходяща от синтетичен килим, който е направен от нефтопродукти и който задържа алергени. Ако ще пребоядисвате стените, използвайте бои с ниско съдържание на летливи органични съединения, VOCs. Тествайте редовно детекторите за дим и въглероден диоксид, а ако не разполагате с такива, добре е да ги монтирате поне в кухнята.

Проверете меките повърхности
Спалнята е помещението, в което прекарвате една трета от живота си. Ако е възможно инвестирайте в качествен матрак с пяна във вътрешността, памук или вълнена вата, както и с антиалергенни калъфчета за матраци. Заместете синтетичните възглавници, с такива, които са пълни с вълна или памук. Ергономичните матраци и възглавници са много важни за качеството на съня.

 

Стойте нащрек
С толкова много химикали в продуктите е наложително да обръщате внимание на всеки, на който се натъкнете, за да сведете проблемите до минимум. Търсете подробно информация в интернет и в книгите, за да разберете дали продуктите, които искате да закупите или използвате са безопасни. След това сравнете съставките и сведете до минимум токсините в дома си.

Проверете колата си
Проверете дали съществува защитна бариера между гаража и дома ви, за да намалите токсичните изпарения във вътрешността. Опитайте се да ходите по-често, да карате колело и да използвате обществен транспорт. Токсичните вещества съхранявайте плътно затворени и в шкаф, за да не тровите въздуха в гаража си.

Проверете кухненския килер
Изберете съдове за готвене от неръждаема стомана, керамика, стъкло и чугун, вместо незалепващи тигани, които на висока температура отделят вредни вещества. За съхранението на храната използвайте стъклени буркани с гумени уплътнения, вместо найлонови или пластмасови контейнери. Редовно проверявайте годността на продуктите и използвайте информация за съхранението на храните.

Избягвайте токсините
Много токсични химични вещества се съдържат в препаратите за почистване, особено в препаратите за отпушване на каналите, които се направени с амоняк, хлор или белина. Намерете препарати от ново поколение, които не съдържат токсични вещества. Можете да употребявате натурални съставки за почистване на повърхностите, да речем оцет, сода, спирт.

четвъртък, 19 април 2012 г.

6 трика, за да се разбирате с колегите



Можете да си избирате приятелите, но не можете да избирате колегите, с които ви се налага да работите. Не е задължително да сте приятели с хората, с които работите почти ежедневно, но е полезно да бъдете настроени приятелски, тъй като това влияе върху работата и настроението.

1. Започнете сутринта с жизнерадостно ‘Добро утро’

Ако се залавяте веднага за работа, когато пристигнете на работното място, без никаква комуникация с хората около вас, най- вероятно ще разберете, че колегите ви игнорират и се опитват да ви избегнат. Научете се да се усмихвате и поздравявате всеки, като пристигнете на работа. Ще се изненадате колко бързо с малко учтивост ще стоплите хладните взаимоотношения.   

2. Говорете с колегите извън работните теми
Разпитвайте колегите си за техните интереси - музика, филми, книги, хобита и спорт. Показването на интерес към тях ще ги накара да се почувстват по-удобно около вас. Това разбира се не значи да проявявате нездраво любопитство, а да проявите заинтересованост. Ако говорите само на тема работа, вашите взаимоотношения няма да се развият извън работната сфера, а отношението на колегите ви към вас ще остане строго професионално.

3. Не приемайте техните шеги насериозно
В приятелски настроена работна среда колегите се шегуват и закачат помежду си. Така че ако вие станете обект на такива шеги, не се ядосвайте и не ги приемайте лично. Разбира се, ако дразненето е лично и ви пречи да си вършите работата или ви кара да се чувствате неудобно, обърнете се към ръководителя ви или говорете с човека, който ви обижда, тъй като може би той не разбира как ви въздейства. 


4. Съветвайте се с колегите за тяхното мнение
Хората обичат да бъдат разпитвани за тяхното мнение, а това показва уважение. Това ще ги накара да изпитат симпатия към вас, а може съветът да се окаже полезен за работата ви. Не забравяйте да им благодарите за съветите, независимо дали има полза от тях или не.




5. Избягвайте клюките
Ако не искате да говорят зад гърба ви, не говорете вие зад гърба на колегите си. Поводи за клюкарстване на работното място има много, затова гледайте да ги избягвате. По този начин най-вероятно ще запазите доверието и уважението на колегите. Ако се опитат да ви забъркат в някоя сплетня, отговорете неутрално с ‘Наистина?’ и сменете темата възможно най-бързо.


6. Общуване с особени колеги
На всеки се е случвало да работи с колеги, които имат труден характер. Когато общувате с такива колеги, представете си, че вашите деца гледат и слушат. Тази техника ще ви помогне да запазите спокойствие и да се въздържите от обидни и непристойни коментари под въздействие на гнева.


сряда, 18 април 2012 г.

След изневярата


Смята се че 60% от мъжете имат извънбрачни връзки, а това оставя наранени и объркани повече от половината от всички жени. Раздялата обикновено е първата опция, която избира жената, но има и много жени, които дават втори шанс. Това решение никога не се е взема лесно, а ако се решите на тази крачка, вижте нашите пет съвета.

1. Следвайте сърцето си
Когато ви признаят за изневярата или разберете за нея по някакъв начин, ще получите много съвети от роднини и приятели, като най-вероятно почти всички ще ви съветват да го зарежете. Не забравяйте, че те не са на вашето място и вие решавате как ще продължат взаимоотношенията. Вие двамата имате история, така че ако смятате, че можете да му се доверите отново, следвайте собствените си инстинкти и игнорирайте външните влияния, ако не ги смятате за правилни.

2. Открийте причината за изневярата
Една от основните причини за разпада на връзката е липсата на комуникация. Създалата се ситуация предразполага за дълъг разговор. Той може да не иска да говори на тази тема, тъй като изпитва вина, но вие задължително трябва да разберете защо ви е изневерил. Няма нужда да питате за детайли, къде, как и кога, но трябва да разберете защо е потърсил друга жена, и трябва да разговаряте за това какво ще направите, за да продължи да съществува връзката.


3. Научете се да му имате доверие отново
Определено не е лесно да му се доверите отново и трябва да сте наясно, че това ще е една от най-трудоемките стъпки, както и че тя ще отнеме време. Въпреки това, след като той си е признал грешката и се е извинил, вие сте направили избора да го приемете обратно и да му простите. Не говорете постоянно за изневярата и не му я натяквайте постоянно. Ако смятате, че той искрено съжалява и няма да повтори грешката, поучете се от нея и я забравете.

4. Консултирайте се със специалист
Ако да му простите е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, потърсете специалист за професионална помощ. Много е важно и двамата да сте заедно на консултацията и да искате да закрепите връзката си. Специалистът ще ви изслуша, за да разбере къде са проблемите във взаимоотношенията ви и ще ви даде съвети как да преодолеете появилите се пречки. Ако никой от вас не може да формулира причина за изневярата, може би брачен консултант може да я разясни.

5. Преценете кога да се откажете
Ако не виждате причина да продължите тази връзка, може би по-добре е да се разделите. Ще ви бъде много трудно да го направите и да приемете, че връзката не е успяла. Въпреки това, ако не можете да му простите за изневярата и да му имате отново доверие, за двама ви ще е по-добре да се разделите, тъй като стомната вече е счупена и трудно може да се залепи.



петък, 13 април 2012 г.

Как да намерите баланс между работа и свободно време


В забързания работен ден често не успявате да се погрижите за семейството си така, както бихте желали, а за себе си рядко отделяте повече от няколко минутки сутринта. Дните се изнизват, а задачките винаги остават за други дни, интересната книга, която си купихте, стои на нощната масичка, а в офиса сте все заети с работа. Вижте няколко идеи как да балансирате времето между работа и свободно време.

1. Спрете да сте перфекционисти

Перфекционизмът може да бъде едновременно благословия и проклятие. В най-добрия случай се постигат отлични постижения, а в най-лошия се създава мания за изпълнение на нечовешки стандарти. Тези мании могат да доведат до тревожност и ниско самочувствие. Целта е да се намери един здравословен баланс.

2. Бъдете щастлив работник

Не допускайте лошите емоции и тревоги от работата да рефлектират у дома. Стремете се да оставите проблемите на работа, а като се приберете вкъщи се отдайте на време със семейството. В крайна сметка работата е само част от живота, но далеч не най-важната част.

3. Усъвършенствайте вниманието си
Ако сте прекалено изтощени от работа и имате проблеми с фокусирането върху задачките, медитацията може да ви помогне за усъвършенстване на вниманието, дори ако отскоро я практикувате и нямате опит в медитирането.

4. Научете се да казвате ‘НЕ’



За да имате време за себе си и за важните неща в живота си, трябва да започнете да казвате ‘НЕ’ и да не чувствате виновни от това. Колкото и да искате да помагате на колегите и познатите си, важно е да прецените кои компромиси си заслужават да се направят и кои не. Поставете собствените си желания и нужди преди тези на околните, поне от време на време, особено ако имате съмнения, че ви използват.


5. Практикувайте ежедневни действия
Добрите ежедневни навици са от съществено значение за емоционалното и психологическото здраве. Те ни помагат да свържем ежедневието си с важните неща от живота чрез повтаряемост на обикновени дейности, които създават чувство за сигурност.


6. Спрете да правите планове


Въпреки че най-вероятно не можете да изхвърлите календара през прозореца, опитайте се да освободите в него кратки времеви зони, в които не знаете какво ще правите. Така има голяма вероятност да се случи нещо приятно, което не очаквате, например изненадващо посещение, чудесно съвпадение или да ви хрумне брилянтна идея от нищото.


7. Специални дни за вас


Намалете оборотите на живота си, опитайте се да оцените малките радости в ежедневието и намерете това, което е ценно за вас. Спрете да се тревожите за маловажни проблеми и избягвайте дребнавостта.


8. Преборете се с хроничната умора
Провокирайте се с нови неща, които ще ви помогнат да стимулирате ума си и тялото си, ще запазят интереса ви и ще поддържат желанието ви да се развивате.


9. Наслаждавайте се на живота на пълни обороти



Радвайте се на живота всеки ден. Макар много скептици да не подкрепят твърдението, че можете да имате пълноценна работа и свободно време, това не е невъзможно, стига да вкусите всяка минута от деня си с отворени сетива за хубавите неща в живота.


10. Прогонете стреса



Упражненията се един от най-ефективните начини за справяне със стреса. Дори когато ги правите рядко и за кратко време, ако ги практикувате редовно ще можете да възстановите баланса на организма и да дадете възможност да се успокои нервната система.




четвъртък, 12 април 2012 г.

Как да кажете ″НЕ″




На повечето хора се налага ежедневно да поемат задачки и обещания, които биха желали да откажат. Ако се наложи да кажат ‘НЕ’, те се чувстват виновни, а често околните използват именно това, за да натрапят агресивно своите желания. Разбира се хората трябва да си помагат, да са възпитани и дружелюбни, но ако започнете да вършите нещата така, както околните искат, често пренебрегвате собствените си желания. Това води до напрежение и неудовлетвореност, до усещане, че хората ви използват. А често неумението да отказвате на хората води до изтощение. Затова трябва да се научите да казвате ‘НЕ’, когато трябва и да знаете кога да правите компромиси със собствените си нужди, както и до каква степен.

Според повечето експерти хората се страхуват да кажат ‘НЕ’, защото ги е страх да не поставят под риск взаимоотношенията си с околните. Вижте този списък с пет стъпки, които могат да изгладят вашата неувереност

1. Намерете своето ‘ДА’
За да знаете на какво да отговаряте отрицателно, трябва да си изясните на какво искате да отговаряте положително. Ако искате да имате повече време за себе си, трябва да отказвате задължения, които отнемат твърде много време от ежедневието ви. Ако искате да сте в добро здраве, откажете нещата, които носят риск за здравето ви. Установете кое от нещата, които съпоставяте, е по-важно за вас и откажете онова, което е по-маловажно.

2. Спечелете си време
Ако е възможно не отговаряйте на въпроса веднага, а спечелете малко време, за да помислите върху отговора си. Ако прибързате рискувате да отговорите машинално с положителен отговор, а да се окаже, че не е това, което искате. Твърдият негативен отговор изисква време, за да поемете контрол върху реакцията си спрямо молбата, за да прецените в чий интерес е отговор ‘ДА’ и за да съберете кураж.

 3. Кажете ‘НЕ’ възпитано, но твърдо
Ако се притеснявате да не нараните чувствата на хората, експерти съветват да следвате способа ‘да-не-да’. В началото кажете на какво отговаряте положително – ‘Аз и майка ми закусваме всяка събота сутрин’ – а след това откажете – ‘Затова няма да мога да ти помогна с партито за рождения ден тази седмица’. Не спирайте на тази точка, а кажете нещо, което ще увери човека, на който сте отказали, че имате добри намерения – ‘Но ще се радвам да ти помогна с почистването’. Така отказвате възпитано, но твърдо, а взаимното напрежение се омекотява. Опитайте се да не обтягате взаимоотношенията си с излишни оправдания, които да звучат като измислени. Така рискувате човекът да се опита да намери решение на проблемите, а вие да трябва да измисляте нови оправдания.

4. Вариант Б
Ако на своето ‘НЕ’ получите емоционална реакция, не се поддавайте на напрежението. Спрете за малко и поемете въздух, изслушайте човека и възпитано, но твърдо повторете отговора си, семпло и ясно. Дайте си сметка какво рискувате, ако отговорите с ‘ДА’ – губене на време, извънредна работа, пари. Ако видите, че подходът ви не действа, изпробвайте нов подход. Важно е да знаете, че ако не можете да убедите човека в своето мнение, имате вариант Б, с който да реагирате на ответната реакция.

 5. Не се обвинявайте твърде строго
Колкото и да се опитвате да отказвате, понякога ще е трудно да не се поддавате на натиска от хората, които искат нещо от вас. Не се обвинявайте твърде много, ако не можете да кажете ‘НЕ’ на всеки, който се опитва да се възползва от вас. Вината от отказа може да се окаже твърде силна – гордейте се с качествата, които ви правят толкова добросърдечни и се гордейте с всеки отказ, който успеете да издействате.

Кажете ‘НЕ’
"
Не сега" омекотява позицията и държи отворена вратичка за по-нататък.
"Обещал/а съм на Х, че ще направя У" не изисква никакви други доводи, тъй като вие държите на своите обещания и имате да направите нещо друго.
"Може би мога да ти помогна да намериш някой друг да свърши задачката" показва загриженост и уважение.
"
Имам собствени принципи за ... " поставя въпроса за вашите собствени обещания и принципи, които е признак да неуважение да се иска да нарушите.
"Не искам да се заемам с нещо, което не мога да свърша както трябва" е интересен отговор, който показва желание да помогнете, но е възпитан отказ.

сряда, 11 април 2012 г.

Как да ″поправите″ приятелството


Когато в приятелството се появят първите сериозни проблеми, много хора решават, че с него е свършено и се отказват да опитат да го ″поправят″. Понякога се оказва обаче, че е по-лесно да решите проблемите с настоящите си приятелства, отколкото да създавате нови. Вижте няколко ситуации.

Станали сте много добри приятели с майката на най-добрата приятелка на дъщеря ви. Те са се скарали и сега не си говорят. И двете смятате, че дъщеря ви е невинна, затова отношенията ви са обтегнати.
Когато майките на децата се включат в техните конфликти, лошите чувства могат бързо да ескалират, защото сме склонни за сме слепи за грешките на своите деца. Когато решите да говорите с другия родител, преди всичко запазете спокойствие, опитайте се да разберете и нейната гледна точка. Не повтаряйте фактите и събитията, а обсъдете позицията на всяка от вас. В крайна сметка можете да решите например да стоите настрана от техните проблеми и да ги оставите те да ги решат. Опитайте се да обсъждате нейното дете и грешките му колкото се може по-малко, даже да имате доводи. Не приемайте нейните нападки лично, все пак тя защитава своето дете, както вие защитавате вашето.


Най-добрата ви приятелка наскоро е претърпяла тежка операция и вие сте забравили да се обадите, макар да сте се притеснявали за нея. Сега тя ви е ядосана и е изляла гнева си в имейл, в резултат на което вие също сте ядосани.
Електронната поща и текстовите съобщения са чудесен начин на за комуникация, но чрез тяхното писане можете лесно да се отдадете на негативни емоции. Затова изчакайте, докато се охладят емоциите - така ще бъдете сигурни, че няма да кажете нещо, за което впоследствие да съжалявате. Продължителното мълчание също може да влоши ситуацията, особено ако от другата страна очакват от вас бърз отговор. За предпочитане е да изпратите кратка бележка, казвайки, че бихте предпочели да говорите по телефона или лично след ден или два. След като и двете сте имали възможност да се успокоите, ще можете да се разберете като възрастни, да се извините, че не сте се обадили и да обясните причините.

Приятелката ви е била уволнена и вие сте помогнали с пари назаем. Сега тя отново работи, но не е споменавала нищо за връщане на пари. Вие се чувствате неприятно, но се колебаете дали изобщо да й кажете за заема.
Финансовите спорове могат да създадат раздор и между най-добрите приятели.
Понякога тези, които са дали парите, предпочитат да си замълчат, за да не се развали приятелството, но у тях остава горчивина, а доверието е предадено. Не трябва да позволявате това да се случва. Напомнете й за заема по начин, по който тя няма да се почувства виновна, че е забравила и да застане в отбранителна позиция. В зависимост от това как се е развила ситуацията, след като сте говорили за заема, преценете дали това приятелство си струва или просто ви използват. За в бъдеще, когато приятел ви моли за пари, е по-добре да му откажете, като кажете, че много искате да помогнете, но в момента не можете.


Вашата приятелка не спира да се хвали колко е умен синът й и колко добре се справя в училище. Междувременно вашето дете има от нужда от помощ с уроците, а нейната безчувственост ви дразни и ядосва.
Дори между добри приятели може да се получи конкуренция между техните деца. Имайте предвид, че понякога вашата приятелка може да се хвали, за да се почувства горда и защото иска да сподели гордостта си с вас. Вероятно тя няма за цел да ви накара да се почувствате засрамени или да се изтъкне за ваша сметка. Споделете с нея своите притеснения заради резултатите на своето дете с ученето, а защо не да поискате помощ от нейното дете в уроците. За да се почувствате по-добре, винаги можете да похвалите своето дете за постиженията, тъй като вероятно и вие имате с какво да се гордеете.

Наясно сме, че някои приятелства, без значение колко са силни, не траят много дълго. Изследване е показало, че повечето от нас променят половината от приятелите си на седем години. Хората са склонни да поддържат приятелства дълго, след като са изгубили интерес по отношение на човека, защото са свикнали с този човек и не искат да се чувстват виновни за приключването на приятелството. Естествено е - едно приятелство по принцип трудно се разрушава, но има някои ″симптоми″, за които трябва да сте нащрек, тъй като сигнализират проблеми
  
- Ако се чувствате раздразнени или неудобно, когато си мислите за нея или когато говорите с нея
- Ако разговорът се върти само около нейния живот
- Ако изпитвате страх, когато се срещате с нея, а по-късно се чувствате емоционално изцедени от срещата
- Ако не желаете да й споделяте лична информация, защото вече не й се доверявате

вторник, 10 април 2012 г.

Как да решим проблемите в офиса

    Играйте в:

Ежедневието ви въвлича в един ураган от работни дни, уикенди и отпуски, задачи в офиса и срещи с колеги. Вижте как експертите съветват да решавате някои от най-честите проблеми в офиса, за да извлечете полза и удоволствие от ежедневния си труд и почивка.

 

1. В началото всичко беше вълнуващо и интересно, а сега нямате търпение да дойде петъчния ден, за да се махнете

Всяка работа, колкото и вълнуваща да е, все някога омръзва. Въпросът е дали скуката е временна или е нещо, което всъщност показва, че е време да смените работата си. Ако сте изморени или ядосани от факта, че трябва да работите извънредно, преуморени сте или не се разбирате с колегите си, опитайте се да промените нещата. Включете
в офисното ежедневие някакви приятни занимания, чаша чай или енергична музика. Опитайте се да сте настроени дружелюбно към колегите си, за да не се чувствате като в затвор в работните часове, заобиколени от непознати. Това може да означава да поемете контрол и да извършите първата стъпка към тях, но те вероятно ще са ви благодарни и ще се отзоват на приятелството ви.

2. Офисът ви е с естетичните качества на чакалня на летище и уютен като болничен коридор
 

Грозният офис, неразборията и приглушените тонове могат да съсипят работния ден още от сутринта. Според философията на фън шуй помещението или пространството, в което работите, влияе на настроението и на работата. Ако не можете да замените тоновете и обзавеждането, постарайте се да смените стандартните офис приспособления с нещо цветно и весело, в ярки оттенъци и с повече оригинални идеи. Донесете си своя чаша за напитки, залепете цветни стикери върху папките в офиса и поставете детска рисунка на работната маса. Можете да включите зеленина и практични книжки. Тези цветни аксесоари са чудесен способ да се обособи уютен работен кът.


3. Колкото и да обичате работата си, тя сякаш обзема цялото ви време, а почивката е истински лукс
 

Колкото и задачи да имате в работата си, намерете време, за да отдъхнете от задълженията си и да релаксирате, за да можете да работите пълноценно. Трябва да поставите в ред приоритетите си и да се погрижите за здравето си, даже ако се налага да оставите работата на заден план. Работата ви няма как да обземе цялото ви ежедневие, освен ако вие не позволите това нещо. Поставете някакви ограничения и не позволявайте задълженията да ви пречат да отпочивате и да живеете нормално извън офиса. Експертите съветват да не се опитвате да се правите на герои, тъй като нищо не е в състояние да унищожи героите така, както това да поемат повече задължения, отколкото могат да извършат. Колкото и да е заето ежедневието, отделете няколко минутки за разходка на чист въздух, за приятна музика или някакво хоби. Използвайте обедната си почивка за собствено удоволствие, не за работа. А ако се разболеете, стойте си вкъщи, защото освен че няма да можете да работите както трябва, можете да заразите колегите си. Експерти твърдят, че обикновено преиначаваме задачите, които според нас са спешни, тъй като според тях малко задачи не търпят отлагане.


4. В развитието си сякаш тичате върху бягаща пътечка
 

Вероятно в един перфектен свят хората, които работят упорито получават много пари и похвала, но често се оказва, че именно най-трудолюбивите не са способни да се изкачат по стълбицата на кариерата. Вместо да чакате някой да оцени работата ви, постарайте се шефовете да са наясно с това какво вършите и колко работа сте отхвърлили. Не се опитвайте да се показвате като скромни, тъй като почти никой не оценява в професионален аспект това качество. Уверете се, че задълженията ви са ясни и резултатите са показателни. В интернет можете да проверите грубо какви са нивата на заплащане във вашата сфера и ако парите не ви удовлетворяват, поискайте повишение или сменете работата. Не подценявайте силата на позитивното мислене и на добре премерената амбиция. Даже да не получавате добра заплата, уверете се, че работата ви харесва, тъй като има много по-важни фактори от финансовия.
 
5. Атмосферата в офиса ви е напрегната и недружелюбна

Атмосферата в офиса е от огромно значение за вашата работоспособност. Това включва взаимоотношения с шефа, с колеги и с клиенти, разбирателство, клюки, екипи, конкуренция, разпределение на задачките. Ако не се разбирате с някой от колегите си, заради стара вражда или по неизяснени причини, излезте на обяд, за да поговорите и да се опитате да възвърнете доверието. Ако в офиса непрестанно се водят жестоки конкурентни игри и се говорят клюки, опитайте се да стоите настрани от тях, поне доколкото е възможно. Или се включете тактично, без да минавате границата. Опитайте се да говорите за колегите си само неща, които бихте казали и пред тях без притеснение. Ако сте дружелюбни, ввероятно много хора ще се настроят срещу вас, като използват това за слабост, но вероятно други ще ви се доверят точно заради дружелюбното отношение. Опитайте се да помагате на колегите си в работата, даже да не е ваша работа, тъй като това създава приятелска атмосфера.