петък, 31 август 2012 г.

Развитие на емоционалната интелигентност

Емоциите играят важна роля както в личен, така и в професионален план. Емоционалната интелигентност и емпатията са способностите на човека, с които той разбира и управлява емоциите си, като оформя общуването по-ефективно. Тези способности са различно развити у отделните лица, но те могат да бъдат  усъвършенствани с практика. Развитието им води до подобряване на личната и професионална комуникация и на личните и професионални отношения.

 
Какво е емоционална интелигентност?
Всеки преживява и изразява емоциите си по различни начини, като е много важно човек да може да ги контролира в различни ситуации. Емоционалната интелигентност е способността на индивида да разбира и управлява емоциите си и техния ефект върху другите. Тя отразява способността на индивида да разбира емоциите на другите, дори когато тези емоции се изразяват едва доловимо.

Колко е важна емоционалната интелигентност?
Емоционалната интелигентност може да помогне на дадено лице да постигне личните си цели и да управлява по-добре взаимоотношенията си със семейство, приятели и колеги. Хората с високи нива на емоционална интелигентност обикновено са добри слушатели, хора, които решават проблеми и взимат решения в ежедневна ситуация. Те също така са склонни да са по-спокойни в стресови ситуации, знаят кога да се доверят на интуицията си, да признаят своите слаби места и да градят характеристиките си върху конструктивна критика.

Как да повишим емоционалната интелигентност
Развиването на емоционална интелигентност и емпатия започва с обективна оценка на вашите реакции спрямо емоциите си и тези на другите. Потърсете области, които се нуждаят от подобрение, като доста стереотипи например. Важното е да имате желание за развитие. В интернет можете да намерите много статии и книги на тази тема.

Ролята на емпатията в емоционалната интелигентност
Емпатия е способността на индивида да види ситуацията от гледна точка на друг човек и да разбере какви са неговите чувства и потребности. Емпатичните лица лесно установяват доверие с други хора и по-лесно могат да посрещнат техните нужди, да решат техните проблеми, да предложат ефективни решения.

Как да насърчим емпатията
За да насърчите емпатия пробвайте да се поставите в позицията на някой друг. Например представете си, че вземате важно решение, представете си как ще го представите пред другите, как те ще реагират, запитайте се как бихте се чувствали на тяхно място. Повишаването на нивото на емпатия ще спомогне да общувате по-ефективно с другите хора, като с действията си показвате, че се интересувате от техния начин на разсъждение.




1 коментар:

  1. Интересно, но труднопостижимо! Човек много по-лесно управлява целите си, знанията и уменията си, отколкото емоциите. Затова наистина е полезно да се замислим за това как управляваме емоционалното си състояние и как то би повлияло на околните, особено ако те са зависими от нас или пък сме емоционално свързани.

    ОтговорИзтриване