четвъртък, 29 март 2012 г.

Психология на взаимоотношенията: Спрете с играта на вина


Ако често размахвате пръст и обвинявате, обиждате и поставяте етикети на хората, рискувате да изгубите много от приятелите си и да създадете напрегнати отношения с близките си хора. Вашите взаимоотношения могат да се подобрят, ако започнете да общувате с околните с нормален тон и ако се опитате да изглаждате различията чрез разговори в спокойна обстановка. Гневът е лош съветник и често казваме неща, за които съжаляваме, затова поемете въздух и се опитайте да не реагирате първосигнално на думите. Независимо дали говорим за връзка, приятелство или отношения в семейство, промяната в тона на разговор е от съществено значение.


Обвиненията са вероятно най-двоякият способ за спор и решаване на конфликти в една връзка, защото те често остават погрешно разбрани. Вие виждате в обвиненията начин да покажете нуждата да се поеме отговорност за нещо, да се решават проблеми и да се промени поведението. Той обаче възприема това като обида и реагира агресивно, защитно. Затова ако обвинявате постоянно, това няма да промени нещата, а ще ги влоши. Вместо да обособи атмосфера на доверие и разбирателство, това ще създаде враждебност и разногласия, което ще унищожи доверието между вас и ще подсили напрежението. Затова се постарайте да изключите вината като способ за спор от процеса на разрешаване на проблеми.



- Избягвайте обвинителните коментари и посочвайте фактите.
Вместо да кажете ‘Защо не ми каза, че ще закъснееш’, използвайте ‘Обидена съм от факта, че не беше тук в часа, за който се уговорихме’.

- Опитайте да бъдете повече съпричастна, отколкото да критикувате. Нещата не винаги са такива, каквито изглеждат.
Вместо да кажете ‘Аз поне се обаждам като закъснявам’, използвайте ‘Разбирам доводите ти и причините да закъснееш, но трябваше да се обадиш’.

- Задавайте въпросите си и молбите си с нормален тон.
Вместо да кажете ‘Никога не се съобразяваш с хората’, използвайте ‘Бих се почувствала много по-добре, ако другия път се обадиш или пратиш смс, ако закъсняваш. Ще го имаш ли предвид оттук нататък?’

сряда, 28 март 2012 г.

Смяната на времето и как то влияе на здравето



Лятното часово време е система, която е въведена за спестяване на разходи за осветление, чрез увеличаване на използването на дневна светлина. Часът се сменя два пъти годишно, през март и през октомври, като в този период важи лятното часово време. Целта е да се осигурява по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието с активните часове за работа и училище. В България то е въведено на 1 април 1979 г.


Според много хора първият предложил лятното часово време е Бенджамин Франклин, който пише писмо до редактор на вестник «Парижки журнал» през 1784 г. с предложение парижани да стават и да си лягат по-рано. Счита се обаче, че то било по-скоро с хумористичен характер. За пръв път сериозно е предложена промяна от Уилям Уилет през 1907 г., но той не успял да убеди британския парламент да го приеме. Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война през 1916 г. Скоро след това Великобритания последвала този пример, а Съединените американски щати въвеждат промяната за кратко през 1918 г.


Източник на схемата: Уикипедия

Смяната на зимно и лятно часово време според експертите обърква тотално биологичния часовник. Това причинява проблеми със съня, умора, нервност. Учените имат специален термин за проблемите с адаптирането по отношение на промяната на часа - десинхроноза, което означава нарушение на синхрона между механичния и биологичния часовник. Германски специалисти разполагат с анализ на данни от над 55 хиляди души, като той показва, че смяната на времето наистина е вредна за здравето. Те твърдят, че тя има много по-голямо въздействие върху здравето, отколкото се смята и че идеята за смяната на времето е обществена инициатива, която може и да има своите икономически основания, но от аспект на здравето е напълно необоснована.




Ефектът на въведението обикновено е обратен на желания – хората са недоспали и изпитват дискомфорт, особено ако страдат от хронични заболявания. Това обикновено продължава от няколко дни до няколко седмици. Смяната на времето налага организмът да привиква за нов режим на работа, което често води до трудно заспиване вечер, неспокоен сън и сънливост през деня. Рутината нарушава изградените навици в ежедневието. В зависимост от смяната, дискомфортните усещания варират – през октомври една от основните причини за перманентната умора обикновено е краткият ден, липсата на достатъчно слънчева светлина и ниските нива на хормона мелатонин, който контролира биологичния режим; през март умората се комбинира с изтощение на организма от зимата, ранното събуждане и трудното заспиване в по-ранен от обичайния час. И все пак, според експерти за предпочитане е смяната на времето през месец март, тъй като така се повишава витамин D, който се произвежда чрез слънцето и се бори с рахита и риска от автоимунни заболявания.




Ето няколко съвета за периода на физическа адаптация:

- Разхождайте се на въздух и поемете достатъчно слънце, за да си осигурите достатъчно витамин
D
- Тренирайте редовно, у дома или навън, като разпределите тренировките основно сутрин и в късния следобяд, но не преди сън
- Включете в менюто си повече плодове, зеленчуци и ядки
- Пийте достатъчно вода
- Ако се чувствате изморени, нека вашият лекар ви предпише витаминен и минерален комплекс
- Използвайте силата на ароматерапията, като можете да използвате аромата на мента, цитрус, лавандула, за да се разсъните или да заспите по-бързо
.

петък, 23 март 2012 г.

Най-честите проблеми между братя и сестри

Вижте кои са най-честите проблеми, които възникват между децата в едно семейство, независимо от тяхната възраст. И прочетете няколко съвета от експертите как да решите тези неразбирателства.

Братът или сестрата често критикува кариерата или децата ви

Не оставяйте брата или сестра ви да ви се меси в това как отглеждате своите деца. Вероятно когато критикува, той или тя се опитва да се почувства по-добре. А може би ревнува от вашите постижения или от факта, че работата и децата ви отнемат повечето от времето, което преди сте отделяли на него или нея. Отстоявайте правата си, но не твърде агресивно. Може и да не успеете да промените неговото или нейното поведение, но поне можете да промените начина, по който отговаряте, като се стремите да не сте огледален образ. Кажете му/ й какво мислите, след това опитайте да туширате създалата се ситуация, като кажете шега или го/ я похвалите за нещо, в което той/ тя е добър/ а. Можете да действате като възрастен, дори той или тя да не може, а да се държи като времето, когато се карахте за играчки.

Брат ви или сестра ви винаги оставя работата на вас

Вероятно още като малки вие сте били тази, която е поемала отговорност за общите задължения. Вие сте се грижили за братчето или сестричката си и сте им помагали със задълженията. На по-късен етап те просто копират ролевите разпределения от вашето детство. Затова и на зряла възраст те винаги се допитват до вас, когато трябва да вземат важно решение. Не се сърдете, а се опитайте да им дадете възможност да се изявят, дайте шанс да вземат сами решения и да се почувстват оценени. Някои хора имат нужда от признаване на постигнатото и от ласкателство. Например можете да го/ я полите да ви помогне за избора на обзавеждане на стаята за роднинско парти, да изкажете комплимент и да покажете, че са ви необходими. Даже да не се справят със задачата, не бързайте да поправяте грешките, тъй като можете да обезкуражите инициативата им.

Брат ви или сестра ви винаги се смята за прав/ а

Опитайте се да редуцирате напрежението с чувство за хумор. Омекотете създалата се неудобна ситуация като се сдържите да отговорите подобаващо на спора. Когато се успокоите, обяснете му/ й как се чувствате и споделете, че искате да имате същите взаимоотношения, както с добри приятели – взаимно уважение и доверие като между равни, а когато имате различия с тях, ги коментирате и изглаждате нещата на момента.

Брат ви или сестра ви често ви иска заем

Тъй като той/ тя вероятно има проблем с управлението на парите, вероятно ще му/ й направите услуга, ако откажете заем. Опитайте се да намерите друг начин да му/ й помогнете - дайте му/ й съвет или му/ й помогнете да си направи бюджета така, че да разпредели приходите и разходите си. Ако все пак решите да му/ й заемете пари, уточнете се кога и как ще ви ги върне.

Брат ви или сестра ви е настроен/ а срещу вашия партньор

Най-вероятно той/ тя никога няма да е в състояние да го заобича или да го хареса, а и това не е нужно. Все пак вие сте омъжена за него. Обърнете се и към двете страни за тяхното мнение и помислете как могат да се променят нещата, за да се постигне разбирателство, особено ако се налага често да се виждат. Нека те се опитат да погледнат от вашата гледна точка и да се опитат да видят хубавите си страни. Ако той е много груб с него/ нея, говорете с него относно неговото поведение. Ако проблемът е в него/ нея, помолете го/ я да го приеме заради семейството.

Брат ви или сестра ви постоянно ви обижда



Съперничеството е нещо нормално, но ако той/ тя ви обижда и атакува словесно постоянно, говорете с него/ нея. Опитайте се да разберете защо се държа така с вас, не може ли да се държите като възрастни. Ако той/ тя отговаря по детински или не иска да отстъпи, обмислете да се дистанцирате. Кажете му/ й, че няма да се виждате повече, ако той/ тя не промени своето поведение. Много е важно той/ тя да разбере вашата позиция.

Брат ви или сестра ви постоянно се състезава с вас

Такова поведение се наблюдава често в семейства с две и повече деца, тъй като те постоянно се състезават за вниманието на родителите си. Някои се чувстват така, сякаш никога не получават достатъчно. Не отговаряйте, когато той/ тя се хвали и изтъква, а просто се опитайте да смените темата на разговор. Осъзнайте, че той/ тя води тази борба за надмощие от години и най-вероятно нещата няма да се променят. Обсъдете нещата, но не очаквайте тяхното поведение да се измени за един ден.

Съпругът/ ата на вашия брат или сестра ви дразни

Опитайте се да разберете какво вижда той/ тя в нея/ него и се опитайте да се радвате за него/ нея. Не започвайте да изреждате всички негативи, които виждате в неговия/ нейния партньор, защото ще го/ я обидите. Всяка негативна забележка, даже да е вярна, ще се възприеме като насаждане на вина и като критика. Важното е, че той/ тя е щастлив/ а и се чувства добре. Опитайте се да излизате само двамата/ двете, за да избегнете конфронтация.

Вашият брат или сестра иска да пазите тайна от семейството

Вашата реакция зависи от това какво иска да пазите в тайна. Ако иска от вас да скриете от другата част от семейството нещо незначително, можете да се съгласите. Ако обаче тайната може да предизвика проблеми за него/ нея, за вас или за някой друг, кажете му/ й, че не се чувствате удобно да лъжете собственото си семейство и го/ я насърчете да им каже. Предупредете го/ я, че ако мине много време ще е трудно за вас за пазите тайната и поставете някакъв срок, за да изглади нещата

сряда, 21 март 2012 г.

Психология на ежедневието – Ваканция с деца

Въпрос: Аз и съпругът ми искаме да заминем на двуседмична ваканция с двете си деца – на 8 и на 4 години, за да посетим роднини. Това пътешествие е най-дългото от години, което предприемаме с децата далеч от дома. За всички то е очаквано с нетърпение, но и напрежение. Отиваме на гости на възрастен роднина, който не е свикнал да има деца в къщата, а чичо и леля нямат деца. Как да изкараме ваканцията без опасност от кавги и неразбирателства?

Отговор: На първо време трябва да разберете, че това няма да бъда ваканция, а пътешествие. Трябва да се опитате да планирате това пътешествие като нещо положително, доколкото е възможно. Това означава, че въпреки че ще сте на почивка, вероятно няма да можете да си отпочинете. Вместо това ще се наложи да се впуснете в контролиране на вашите не много големи деца в абсолютно непозната среда. Затова ги подгответе за ваканцията, като им разкажете възможно повече за обстановката, в която ще изкарате две седмици. Обяснете им също как трябва да се държат - например да не се бият помежду си и да подреждат играчките си след игра, да не разхвърлят дрехите си, особено ако имат тези неприятни навици у дома. Тези две правила са достатъчни на този етап, но трябва да сте наясно, че ще се налага да им припомняте какво се изисква от тях като поведение от време на време. Естествено не може да се предвиди какво ще се случи, затова очаквайте всякакви изненади. Придържайте се към график, колкото е възможно по-стриктно. Това е особено важно за децата, които свикват с определен режим на хранене и сън. Включете в режима достатъчно свободно време за вас и за вашите деца, време за сън и време за почивка. Ако децата са особено палави и имат нужда от много игра, трябва да им осигурите безопасно за всички пространство, в което няма да се наранят и няма да повредят нещо.

Уверете се, че има достатъчно храна за всички, когато излизате навън, за да можете да реагирате, когато децата огладнеят. Добра идея е да вземете с вас любим за тях предмет, например меко одеяло, плюшено мече или кукла. По тази начин тяхното внимание ще бъде заето и вие ще можете да отдъхнете за малко. Предварително намерете достатъчно занимания и забавления за малките в града и квартала, в който отивате на ваканция. Вашите деца имат нужда да посвикнат с новата обстановка. Можете да ги заведете в парка, детски музей и увеселителни заведения. Подскажете на децата, че ще могат да си записват и да снимат с фотоапарат, за да оформят например лексикон  и за да опишат къде са ходили, какво са видели и какво са правили. Насърчавайте ги да събират брошури с интересна информация и различни сувенири. Имайте предвид, че там, където отивате, роднините могат де се окажат любезни домакини и да са подготви приятни мероприятия за вас и децата, така че ще трябва предварително да синхронизирате нещата.

неделя, 18 март 2012 г.

Психология на ежедневието – Свекърва ми ме мрази


Въпрос: Имам ужасни отношения със свекърва си и нямам представа как да ги подобря. Жената ме мрази. Мисля, че тя е ядосана, защото съпругът ми се ожени за мен, вместо за семейна приятелка, която тя обожаваше. Тя постоянно намира начини да ни отдели и беше ясна, че аз не съм добре дошла в нейния дом. Нашата дъщеря е само на четири, а когато съпругът ми я води да види баба си, аз стоя вкъщи. Засега детето е твърде малко, за да свърже частите на пъзела, но вероятно съвсем скоро ще започне да пита защо не ходя с тях. Как да постъпя?



Отговор: Напълно нормално е да се притеснявате от взаимоотношенията с вашата свекърва, най-малкото защото те влияят на отношенията с другите членове на семейството. Децата са много впечатлителни и често разбират неща, които съзнателно се опитваме да скрием от тях. Макар често да не осъзнават причината за напрежението, заради техния вроден егоцентризъм те обикновено обвиняват себе си. Те често смятат, че лошото поведение причинява лошите взаимоотношения между роднините им. Това е особено важно да се знае от възрастните, ако чувствата не се крият, а са изкарани на показ. Даже да не говорите и да не изказвате обиди, децата усещат жестовете и мимиките. Те използват тези познания, за да изградят своя версия на реалността, която за тях обикновено е много по-сериозна, отколкото реалните събития. За да не създадете подобни терзания у детето, трябва да се опитате да го държите настрана от вашите отношения с баба му и да не се опитвате да повлиявате негативно да мнението му за другите в семейството, даже да не сте в добри отношения с тях.

Мирното споразумение обаче трябва да се подпише от двете страни, а явно една от страните няма желание за помирение с вас. Тъй като тези отношения са ‘счупени’ отдавна, то тяхната ‘поправка’ ще отнеме време. Да, тази жена се отнася ужасно с вас, но опитайте се да поставите настрани своя гняв и обида, за да разберете нейната гледна точка като човек. Нейните страхове и емоционален товар. Така можете да разберете как има шанс да поправите отношенията си с нея. Ако се окаже, че причините се коренят в някаква обида или поведение от ваша страна в миналото, извинете се и се опитайте да поставите основа на вашите отношения.


Ако сте изпробвали всички възможно способи, за да създадете нормални взаимоотношения, но отговор от нейна страна няма, трябва да се оттеглите. Дайте възможност на действие на съпруга си. Той е нейн син и може да успее да намери общ език с нея, за да я убеди, че добрите или поне сносни отношения помежду ви са за доброто на детето. Той трябва да й обясни и да я убеди, че вие сте неговият избор и че тя трябва да уважава това. Ако тези разговори на четири очи не успеят да помогнат, може би трябва да говорите за вашите взаимоотношения с терапевт по семейните въпроси.

Ако въпреки всички ваши усилия свекървата няма желание да общува с вас, не й обявявайте открито война, а приемете, че тя няма да промени мнението си и толкова. Не пречете обаче на детето си да има отношения с баба си, тъй като това е важно за него и за нея. Това може да се стори объркващо за детето, но трябва да обясните, че това, че вие двете не можете да се понасяте, не значи, че баба му не го обича. Опитайте се да не използвате дъщеря си като откуп и способ да нараните жената, която ви ненавижда. Не контактувайте с нея чрез момичето, но и не й позволявайте да говори срещу вас пред нея. Ако тя не спре да злослови и изглежда няма намерение да го прави, преустановете вижданията й с внучката й.

сряда, 14 март 2012 г.

Магията на релаксиращия масаж

Препоръчваме Ви:


Ако сте изкарали няколко стресиращи дена в офиса, затрупани от работа, не посягайте за шоколад или друга вкусна храна, с която да успокоите нервите си от работната седмица. Вместо това се отпуснете в ръцете на опитен масажист, който може да релаксира напрежението в мускулатурата, да ви успокои и да ви зареди с енергия. Ако факторите, които са причинили стреса вече не са налице, но мозъкът ви не може да се отпусне, приятен масаж с ароматични съставки на фона на приятна музика е страхотно лекарство за напрежението.

Масажът може да е много полезен срещу мускулни болки, проблеми с гърба и схващания. Той може да редуцира хипертонията, да подобри циркулацията, да релаксира напрегнатата мускулатура, да подобри подвижността, да активизира тонуса. Особено полезни са масажите от експерт, които могат да спомогнат за лекуване на хроничните болки в опорно-двигателната система на тялото.


Видове масаж

- Шведски. Един от най-известните масажи, познат с плавните движения върху кожата. Шведският масаж включва удари с ръка, мачкане, натиск и изпъване. Релаксира напрежението и активизира циркулацията на кръвта.
- Шиацу. Дълбок масаж с японска техника, по-дълбок от шведския. Фокусира се върху стимулация на определени точки на тялото чрез натиск, следвайки нервните окончания, за да отпусне блокираните енергийни точки, да релаксира, но и да повиши тонуса.

- Дълбок масаж. Сходен по техника на шведския. В сравнение с него е по-дълбок и интензивен, за да освободи натрупаното напрежение в мускулатурата.

- Горещи камъни. Добил наскоро популярност масаж с нагорещени речни камъни. За масажа се използват гладки базалтови камъни от вулканична лава, които се нагряват в гореща вода и затоплят кожата, за да излекуват напрежението в мускулатурата. Могат да се включат ароматични масла.

- Спортен масаж. Обособен е за релаксиране на напрегнатата мускулатура на активни хора, занимаващи се със спорт и активно движение. В масажа могат да се третират всички зони, но може да се обърне внимание само някои части.

- Фитотерапия. Шведски масаж с есенциални масла, с които се постига разнообразен ефект, релаксиращ или тонизиращ.

- Тайландски масаж. ‘Йога за мързеливите’. Масажистите прилагат силен натиск върху мускулатурата с пръсти, лакти и колена, за да отпуснат движението на чи енергията чрез леко раздвижване на тялото.

Полезна информация

* Трябва да знаете, че от вашето желание зависи дали да оставите бельото си. Масажистът работи по-добре върху голо тяло, а голотата се прикрива частично с мека хавлиена кърпа, но не е проблем да стоите с бельото си, ако ви е неудобно.
* Уведомете за стари травми на тялото и крайниците, за хронични заболявания и оперативни намеси, за да може масажистите да се съобразят със състоянието на тялото ви и заболяванията.
* Ако сте бременна трябва да съобразите желанието си за масаж с лекуващия ви лекар, който вероятно ще ви посъветва да изчакате до втория триместър за масаж.
* Отидете поне двадесетина минутки преди уречения час за масаж, за да разгледате салона и да си вземете бърз душ.
* Ако имате предпочитания за пола на масажистите, поискайте да се съобразят с желанието ви още като запазвате час за масаж. Макар че спа салоните не могат да ви гарантират масажист от конкретен пол, има голяма вероятност да се съобразят с вашата молба, с изключение на салоните, които не разполагат с огромен персонал.

петък, 9 март 2012 г.

Четири обичайни проблеми в брака... и решения за тях


Понякога успешните бракове се крепят върху това, което партньорите не правят, а не върху това какво те правят. Вижте четири основни проблема – грешки, които можете да допуснете и се опитайте да ги избегнете.



Говорите твърде много

Съпругът ви не оправя течащите тръби вече трета седмица и вие веднага казвате на своята най-добра приятелка. Свекърва ви пита защо не можете да изберете къде да изкарате ваканцията и вие знаете, че той й е разказал за вашата кавга по тази тема. Добре е да изпускате парата, когато имате противоречия, но твърде честата негативна енергия не се отразява много добре на отношенията. Наистина ли искате светът да смята вашия брак за неудовлетворителен? Ако се фокусирате основно върху нещата, които не харесвате един у друг, възможно е да започнете да не обръщате внимание на хубавите си качества и да ги оценявате. Ако често се опитвате да извадите на показ отрицателните страни на брака си пред другите хора, създавате сами на себе си образ на жертва. Това може да ви попречи да се фокусирате. Вместо това трябва да поговорите за проблемите помежду си, без да въвличате трети човек и да създавате чувство за вина, в което единият е виновник, а другият – жертва. Опитайте се да поставите граници в брака си, за да постигнете поне частично уединение само за вас двамата. Вместо да изтъквате отрицателните си характеристики, пред другите хора извличайте и показвайте само положителните качества.

Карате се за незначителни неща

Той се оплаква от претъпкания ви гардероб, а вие се дразните от манията му да колекционира безполезни джаджи. На пръв поглед това са кавги за незначителни неща, но подсъзнателно те означават ‘Не харесвам еди-какво си в теб, трябва да го промениш’. А както знаем, хората не са особено екзалтирани, когато се опитват да ги променят насила. Трябва да сте наясно, че бракът е съюз между два индивида, всеки със своите качества и набор от недостатъци. Има неща, които харесвате и неща, които не харесвате, а това вероятно е взаимно. Когато нещо е важно за единия от двойката, добре е другият да го приеме като част от партньора и да не критикува. Ако обаче един от двойката се дърпа от упорство и не иска да отстъпи, трябва да поговорите и да постигнете компромис.

Синдром на самосъжалението

Той върти очи и шумно въздъхва, когато вие за пореден път закъснявате за среща. Вие казвате ‘Както и да е’ за неща, които не искате да свършите, но за които не искате да се конфронтирате. Така както е лошо за отношенията да изкарвате отрицателната си енергия нон-стоп, така е вредно за връзката да преглъщате всяко недоволство и да го задържате в себе си. Ако не споделяте с хората това, което ви притеснява в отношенията ви с тях, те може да не разберат какво могат да направят, за да поправят грешките си, а вие рискувате да акумулирате огромни количества огорчение, които трудно могат да се унищожат. Говорете, споделете как се чувствате спрямо проблема и действията на хората, не задържайте огорчение в себе си. Даже ако смятате, че нищо не може да промени характера на партньора ви, кажете му какво ви огорчава и поговорете. И двамата трябва да сте отворени за думите на другия, използвайте думите внимателно и не превръщайте диалога в кавга, тъй като гневните разговори рядко са ползотворни.

Отдалечавате се един от друг твърде много

И двамата сте много заети на работа, с децата, с извънработни занимания. Така минават дни, в които не провеждате нито един истински разговор, а само разменяте обичайните поздрави и въпроси за ежедневни неща. Когато постепенно редуцирате качественото време, изкарано с партньора, рискът за вашия брак значително се повишава, тъй като двамата се отдалечавате като проблеми и интереси. Някоя сутрин ще се събудите и може би няма да се сетите за нито една истинска причина да се опитвате да закрепите тази връзка. Хората реагират на емоционалното отдалечаване с ответна реакция, като се отдръпват от връзката и отношенията набират инерция. Ако забележите, че напоследък сте се дистанцирали, може би е време да се опитате да възстановите отношенията си чрез разговори и общи дейности, съкратете автоматичните действия, които отнемат от часовете от денонощието и ги използвайте за приятни дейности заедно. Имате съмнения относно брака си? Понякога емоционалната дистанция може да повдигне съмнения, затова е добре двамата с партньора ви да се обърнете за помощ от брачен консултант, който да ви накара да си зададете правилните въпроси един за друг и да си отговорите на тях, всеки един от вас.




сряда, 7 март 2012 г.

Наръчник на работещата майка – Как да разпределяте задачите и времето си


Вероятно и вие, както повечето майки, усещате че вършите стотици задача и не постигате нищо, трябва да знаете, че това чувство е напълно нормално. Вижте как да се преборите с всички задачи, които ви отрупват ежедневно, за да разпределяте времето си и да имате достатъчно време за себе си..

‘Вечерите обикновено са най-напрегнати от задачи’

Лени Калас е майка на две деца от Ню Йорк. Едната й дъщеря е на 12 години, а другата е на 2 години. Тя работи по петдесет часа седмично в сферата на шоубизнеса, освен това поддържа част от сайт за родители. Така че даже у дома, тя има множество задачи и обаждания. Така тя не може да се отдаде изцяло на семейството си, а трябва да отделя внимание на тях и на работата си. Докато готви вечерята, проверява пощата си на кухненския плот и провежда разговори по телефона. Вечерята обаче протича в спокойна атмосфера. Двамата с мъжа й разделят задачите си за децата – къпането на малката дъщеря и помощта с домашните на голямата. В този момент всички искат изцяло нейното внимание. Когато децата си легнат, Лени се захваща с още работни задачи и си ляга в полунощ. Ако един от дните тя изключи телефона и не проверява и отговаря на писмата по имейла, на другия ден се налага да навакса с работата.

Съвети за спестяване на време


Удвоете порциите храна, които готвите всяка вечер. Ако правите двойна порция от лазанята, супата или яхнията, на другия ден можете да вечеряте същото ястие и няма да се налага да готвите. Това важи особено за ястия, които не изискват толкова време за нарязване и измиване на съставките, но се готвят по-продължително време. Ако нарязвате продуктите в кухненски робот, можете да нарежете по-голямо количество и да го замразите, за да не се налага да миете уреда два или три пъти.

Научете се да вършите само по една задача. Колкото и да ви се струва странно, извършването на няколко действия едновременно всъщност ви забавят, защото всеки път като сменяте фокуса, губите концентрация. Понякога са необходими поне няколко минутки, за да можете да върнете в релси мозъка си. Ако успеете да разделите задачите си, ще ги свършите за много по-кратко общо време, отколкото ако жонглирате с тях през цялото време. Можете да отделите определено време на всяка задача и да използвате кухненски таймер. Част от нещата, които трябва да свършите, можете да наваксате в обедната почивка, когато имате повече енергия.

Задайте част от задачите на семейството и не се опитвайте да вършите всичко сама, с оправданието, че сте перфекционистка. Това ще ви осигури повече време за задачи, които само вие можете да привършите. Част от задачите може би няма да бъдат свършени така, както вие бихте ги извършили, но все пак ще са отметнати.


‘Не знам къде избягаха сутрините ми’

Ести Берковиц е писател и блогър от Ню Йорк. Тя и мъжът й имат три деца, на възраст между три и шест години. Ести работи от вкъщи, което в известна степен я улеснява в гледането на децата, но трябва да комбинира няколко задачи едновременно. Тя желае да има повече време рано сутрин, за да пише на свежа глава, тъй като вечер изнемощява почти веднага, след като децата легнат. Ранният следобед е най-затруднен, тъй като децата се връщат от градина и училище и настава сериозен хаос. Понякога се налага да работи с малко дете в скута, докато то се опитва да пише на клавиатурата. Колкото и да е организирана Ести, колкото и рано да се събужда, сутрин тя попада в хаоса на разнородните задачи. Семейството не може да си позволи детегледачка или гувернантка, а и нямат наоколо роднини.

Съвети за спестяване на време

Ако имате много задачи сутрин, заемете се с тези от тях, които са неотложни – децата, закуската, каране до училище и детска градина. Не можете да имате два приоритета и да им обърнете еднакво внимание. Това е нерядък проблем за жени, които работят от вкъщи по-голяма част от времето, тъй като офисът им е винаги наблизо и те се изкушават да свършат малко офисна работа. Трябва да обособите деня си на своеобразни смени – сутрин се занимавайте с домашните задължения, а работата оставете за следобедните часове. Не се налага да перете всеки ден, даже да имате повече от две деца – освен ако не са твърде мръсни, панталоните и якетата могат да изкарат поне два пъти повече време. Не трябва да сте педанти по отношение на чистотата, но това не означава да държите хаос в къщата си, а да не бършете рафтчетата по няколко пъти седмично. Избирайте дрехите за децата всяка неделя, за цялата седмица напред, с възможности за промяна, ако времето се измени – така ще спестите време сутрин, в най-пиковия период. Ако имате малки деца, можете да се разбирате с други майки с деца на същата възраст да гледате децата, като се сменяте всеки ден, за да спестите малко време на седмица за задачи.