четвъртък, 31 май 2012 г.

Етикет за първа среща


Начинът, по който изглеждате и по който се държите и общувате по време на първата среща има огромно влияние върху това как човекът насреща ви възприема и дали ще пожелае да се видите пак. Както се казва, имате само една възможност да направите първо впечатление. Ето няколко насочващи съвета, които могат да помогнат за успешен резултат.


Направете равносметка на очакванията си
Бъдете реалисти. Дори срещата да премине много добре, времето ще покаже дали ще има втора среща. Така че наслаждавайте се на емоциите, докато сте на срещата и се забавлявайте.

Облечете се ефектно
В началото повечето хора гледат основно външния вид, така че се постарайте да изглеждате зашеметяващо. Изберете дрехи, в които ще се чувствате комфортно и уверено, но не твърде открито. Заложете на елегантен външен вид. Можете да разнообразите външния си вид като използвате някакъв аксесоар.

Изберете безопасно място
Идеалното място за среща трябва да бъде неутрално и публично. Избягвайте ходенето на кино или някакво обществено мероприятие, защото нямате да имате възможност да комуникирате. Можете да отидете на ресторант или на кафе, което е много подходящо за първа среща.


Внимавайте с обноските
Обноските ви на срещата са основен фактор, от който отсрещният човек си създава впечатление за вас. Точността е от съществено значение, а ако закъснявате, по-добре го уведомете по телефона. По време на срещата отговаряйте само на спешни повиквания. Използвайте думите ‘моля’ и ‘благодаря’, като те вероятно ще ви донесат допълнителни точки.

Поддържайте разговора с интересни теми
Теми като филми, хоби, спорт и култура са най-подходящи за първа среща. Не обсъждайте личните си проблеми, политически възгледи или специфична тематика на това, което работите. Не прекъсвайте разговора и изслушвайте. Задаването на въпроси след това ще покаже интерес. Така двамата ще се почувствате по-спокойни и няма да се притеснявате.

Разделете си сметката
Това може би е най-неудобният момент, не можете да знаете как ще интерпретират вашите действия. Естествено е да предложите да платите изконсумираното от вас. Най-често мъжът плаща цялата сметка, ако стане така, съгласете, благодарете и кажете, че следващия път вие ще платите.


Ясни намерения
Покажете ясно намеренията си, за да избегнете играенето на игри. Ако търсите нещо сериозно и смятате, че отсрещната страна иска същото, запазете благоприличие до края на срещата. По този начин няма да оставите погрешно впечатление у мъжа и ще имате причина да си уредите втора среща.

Усмихвайте се и се забавлявайте
Срещата трябва да протече по-забавно, отколкото интервю за работа. Отпуснете се и бъдете себе си. Не се страхувайте да се смеете и използвайте чувството си за хумор. Покажете своята уникалност, за да направите впечатление.

Ако отсрещният човек не ви допада, не си губете времето с други срещи. Доверете се на инстинкта си и потърсете някой, който ще оцени какъв прекрасен човек сте.




вторник, 29 май 2012 г.

Финансови съвети за жени в развод


Всички хора сключват брак с очакването това да бъде продължителен съюз, но не винаги това е така. И когато се стигне до развод, хората трябва отново да вършат всичките задължения сами. Традиционно в семействата мъжът се грижи за финансите, затова при развод жената се оказва в неловка ситуация, тъй като не може да борави с всички финансови инструменти и трябва време, за да сложи нещата под контрол.

1. Подгответе се за финансова промяна

Промяната може да дойде много бързо, даже да смятате, че имате щастлив брак. Често жените в щастливи бракове смятат, че правят всичко или повечето неща правилно, но въпреки това съпругът може да пожелае да се разделят. Особено проблемна е ситуацията, когато жената е домакиня и разчит апочти изцяло на мъжа си за финансите в домакинството.

2. Запознайте се със семейните финанси


Записвайте всички приходи и разходи. Разберете кога се плащат консумативите, кога се получават заплати. Ако имате кредит или ипотека на жилището, трябва да разберете кога се внасят парите, колко е лихвата, колко вноски остават да се изплащат. Отчетното следене на приходите и разходите ще ви помогне да разберете какво е необходимо за поддържане на домакинството.

3. Действайте бързо

Ако вашият съпруг е загатнал идеята за развод или раздяла, ако усетите, че има странична връзка, най вероятно той е започнал да планира живота си след раздялата. Ако не можете да се оправите с финансите, наемете финансов консултант или адвокат, който да ви съветва по време на процедурата на развода.

4. Кредитна защита


Проверете дали имате кредити на ваше име, дали се плащат редовно, колко пари остават да се изплатят. Забавянето на обслужването на кредит би могло да окаже неблагоприятно влияние върху вашия рейтинг на кредитополучател. Ако след време искате да изтеглите кредит да си купите нещо, може да не ви одобрят или да има по-висока лихва и по-строги условия за даване на кредита.

5. Лична банкова сметка


Направете си лична банкова сметка, където ще получавате приходите и никой освен вас няма да може да работи с тези пари. По този начин ще получите независимост и ще бъдете защитени по време на процедурата на развода.

6. Финанси и развод


Внимавайте за мръсни номера по време на развода. Често се случва при раздяла съпругът да се опита да приложи някакви трикове, за да запази повече пари за себе си, особено ако смята, че това са негови средства. Най-вероятно, ако той е поискал развода, е започнал да се подготвя от финансова гледна точка предварително. Както може да е скрил част от приходите си, така може и да е скрил някакви активи. Друг начин за пилеене на общите пари е ако купува безсмислени неща, които не ви трябват. И най-подмолният начин е, ако остави да изплащате кредит.

петък, 25 май 2012 г.

Детето и гневът – Малка приказка за колата на пътя


Тази история наподобява по своя характер на притча, с която можете да приучите детето да не оставя гнева и раздразнението да го обзема, а да се опита да смени гневното настроение с по-градивни детски емоции. Вижте как майката на малкия Дани се е справила със смяната в настроенията на своя син, като използва за нагледен пример за своите поучения интереса на момчето по отношение на колите.


Майката на малчугана споделя, че малкият винаги намирал за какво да се разсърди и да нервничи – дали заради закуската или заради нещо друго, детето винаги намирало причина да смени рязко настроенията. Веднъж причината била, че никой не иска да оцветява картинки в книжки с него, а друг път – че иска да си оцветява самичък. Малчуганът винаги намирал начин да извърти ситуацията така, че да намери причина да се разсърди. Таткото и майката на Дани постоянно били на тръни кога малкият ще избухне и какво ще го разгневи.

В един момент майката на Дани решава, че това поведение не може да продължава и трябва да направят нещо по въпроса. Тя се съветва с педиатър, който обяснява, че за четиригодишните е трудно да контролират добре емоциите си в ежедневието. Старият съвет за ‘отпушване’ на гнева чрез бой с възглавници се оказва нефункционално решение. В момент на избухване на малкия й син, на майката й хрумва интересна идея. Тя се сеща, че любима тема на сина й е темата за коли, камиончета и мотори. Тя успява да измисли детска приказка, която комбинира притча за малките и сюжет, който те могат да разберат.


В приказката се говори за малко момче, което се вози на кола по път. Когато малкото момче е ядосано и гневно, крещи, удря братята си, пътят става неравен и с много препятствия. По такъв път не е никак приятно да се возиш. Но когато малкото момче поеме въздух и се успокои от гневните емоции, извини се и иска съвет от татко и мама, пътят става отново равен и приятен. Дани сметнал тази история за забавна, така че майка му успяла постепенно да внедри поуката в ежедневието на малкия. Когато синът й започвал да нервничи и да се ядосва, тя му казвала ‘Помниш ли нашата история за колата на пътя?’ и следвал въпросът ‘По кой път искаш да тръгнеш? Ти си на шофьорската седалка.’

Поведението на момчето не се променило веднага, но то започнало да се замисля над действията си, вместо да се отдава на гнева и яростта си. Майка му започнала да използва тактика със светофар – когато малкото момче не може да овладее негативните си емоции за момента, тя му казва да спре с колата на червена лампичка от светофара, както всички коли трябва да спрат. Това може да даде пауза на яростта, за да се успокои детето и да ‘мине’ по равното шосе. Стигнало се до там, че в ежедневна ситуация майката шамаросва едно от братчетата и Дани й задава въпроса ‘Ти по кой път си в момента? По неравния ли?’ Това накарало жената да се замисли върху историята, която използва за възпитание на сина си и как тя важи не само за децата, но и за нея. Това я убедило в мъдростта на нейния син и тази притча се превърнала в способ за контрол върху яростта на семейството.


четвъртък, 17 май 2012 г.

Как да вдъхновите детето си



Обградете децата си с любов и щастие. Насърчавайте ги да имат вяра в себе за да постигнат целите си, за да се превърнат в пълноценни възрастни с хъс и самочувствие, които не се страхуват да разсъждават.

Ключът за отглеждане на развити интелектуално и щастливи деца е да те да получават стабилна подкрепа вкъщи, така че да се чувстват доволни от постиженията си. За да подобри учебните си способности, детето се нуждае от постоянна подкрепа - трябва да бъдете търпели и всеотдайни като родител. Ето седем решения, с които да подпомагате детето в неговото израстване.

1. Насърчавайте развитието на специални умения


Всяко дете има скрити в себе си уникални заложби. Тези специални умения могат да се проявят в традиционна обстановка, като например в училище, или да се отключат в момента, в който бие последният училищен звънец. Дейности, които можете да посещавате заедно, като уроци по карате или балет, могат да отворят тяхното съзнание. Обикновените детски игри на двора също предоставят възможности за интелектуално и физическо развитие. Оставете детето само да открие хоби за себе си и според желанията си.

2. Окуражавайте и оценявайте техните усилия


Задължително трябва да окуражавате и подкрепяте децата, когато са постигнали техните мини цели. Когато усещат вашата подкрепа, те стават по-амбицирани и мотивирани, събират повече енергия и кураж да се справят с по-трудни предизвикателства в развитието си.

3. Създайте необходимата среда за развитие


Както всеки човек, така и вашето дете има различни потребности, докато учи. Някои хора учат по-добре, когато е тихо, а за други приятната музика на заден фон стимулира процеса на учене. На вас се пада отговорността да определите какви са условията, при които детето учи най-добре.

4. Четене, четене

Четенето на книги е особено важно за развитието на детето още от предучилищна възраст, тъй като то насърчава развитието на езиковите умения. Дори ако детето е все още малко, за да разбере всичко, което му казвате, то ще научи ритмичността на езика, което ще му помогне за създаване на слушателски речник. Според проведено изследване на деца, на които им е четена книга всеки ден, четенето обособява по-малка вероятност малките да имат поведенчески проблеми в училището на по-късен етап.

5. Хранете се заедно


Дайте възможност на детето да се възползва от образователните и емоционалните ползи на разговора по време на хранене. Можете да обсъждате неформални теми, например за това какво учат в училище, с какво ще му помогнат тези знания и така нататък. Според проучване, децата, които по-често се хранят заедно със своето семейство, изкарват по-високи оценки в училище. По този начин детето ще свикне и на хранителен режим през деня, в резултат на което биха могли да се избегнат евентуални проблеми с храненето и здравето.

6. Редовен сън
Още от малки децата трябва да бъдат приучени на режим преди лягане. Изключването на компютъра и телевизора трябва да стане най-малко 30 минути преди лягане. Не забравяйте и мобилния телефон, тъй като според проучване, което е направено сред деца, се оказва, че повече от половината от тях си играят на него след лягане. Недостатъчният сън влияе неблагоприятно върху тяхното развитие.

7. Раздавайте прегръдки
 
 Прегръщането на детето и показването на любов ще помогне на малкото да се развие нормално и ще облекчи натрупалото се напрежение. Прегръдката има силата да облекчи емоционални, поведенчески и физически симптоми, които са свързани със стреса в ежедневието, а освен това изгражда самоувереност у детето и увереност в собствените способности и характер.





сряда, 16 май 2012 г.

13 съвета за онлайн срещи


Нашият век е век на технологиите и те неминуемо навлизат в ежедневието, в работата, даже във взаимоотношенията. Ако ви се налага да работите много или искате да разширите кръгозора си, можете да ‘забързате’ отношенията си със срещуположния пол, като използвате само компютъра си и подходящ сайт за запознанства. Вижте някои съвети за онлайн срещите.

1. Отговорете на всички въпроси и споделете своите виждания за потенциалния партньор


Срещите, които имат ясно изразен дневен ред са с 40 % по-успешни от тези с неясен характер.

2. Публикувайте разнообразни снимки
Уверете се, че снимките ще ви покажат в различни светлини
- трябва да има снимка, която се набива на очи - изберете снимка, която показва вашите интереси и създава причина у разглеждащия да кликне върху нея
- трябва да публикувате снимка портрет, на която се вижда как изглеждате реално
- хубаво е да публикувате снимка с неутрален характер, който да ви покаже без поза и предварителна постановка
Можете да се усмихнете леко, със сигурност ще предизвикате приятни емоции в разглеждащия. Не слагайте снимка, на която сте изрязали приятелите се. По-добре намерете време и се снимайте самостоятелно. Когато мъжете разглеждат снимките на кандидатките, те се опитва да си представят как са там около вас и правите различни неща заедно.

3. Покажете чувство за хумор
Срещите, които протичат забавно, с разказване на смешни истории, обикновено са много по-успешни. Способността да разказвате забавни неща и да накарате другите да се смеят е универсална и много привлекателна черта за жени и за мъже.










4. В комуникацията използвайте къси и точн
и съобщения

Дългите съобщения получават по-малки отговори. Като използвате кратки и съдържателни съобщения ще избегнете всички въпросителни, които могат да възникнат в процеса на комуникация. Оставете подробностите за разговорите очи-в-очи, когато отидете на среща.



5. Пишете кратки, но изчерпателни отговори
Добре е да пишете съобщения и да давате информация в не повече от 120-140 символа. Твърде кратките и твърде дълги текстове, особено в общата информация, не са препоръчителни, тъй като вниманието на отсрещната страна се губи.

6. Избирайте внимателно времето
 Сряда е най-подходящият ден за предлагане на среща, а най-лошият е неделя. Събота е също добър ден за срещи, особено ако я направите в края на деня. 

7. Разделете срещата на етапи
Много от хората споделят, че могат да почувстват дали между тях има химия след като са изминали 10-20 минути от срещата. Ето защо 60% от хората предпочитат тя да се състои от две части - кратка и активна първа част и втора част на по-интимно място. Започвайки срещата на публично място, например на изложба, чувството за неловкост няма да е така голямо, а и ще може да се създаде по-добра представа за човека насреща. След това, ако сте си допаднали, можете да продължите срещата в тиха и спокойна атмосфера.

8. Избягвайте пасивното поведение
 Изчистете всички неясноти във вашия профил. Отговорите с една дума не дават възможност на хората да разберат какъв човек сте. От това какво сте споделили за себе си зависи това дали ще привлечете повече внимание. 

9. Не оформяйте профила си така, че да се харесате
Представете себе такива, каквито сте, а не такива, каквито мислите, че те искат да бъдете. Изберете снимки, които отразяват истинската ви същност и не лъжете с цел да се харесате на някого.

 



10. Не икономисвайте снимки
 Хората, които поставят повече от три снимки, получават два пъти повече съобщения от тези, които са само с една снимка или без снимка. 

11. Не се страхувайте да правите предложения
Забравете за стереотипите по отношение на това кой трябва да направи първата крачка, тъй като може би мъжът се притеснява от отказ и се колебае да ви покани на среща. Всъщност дамите имат предимство - жените имат по-висок процент положителни отговори спрямо мъжете.

12. Не бъдете свенливи
За да повишите вашия онлайн сексапил, не крийте това, на което сте способни. Все пак трябва да се отличите от другите и да предизвикате внимание.


13. Не дръжте нещата твърде дълго онлайн
Нещата няма да се случат пред компютъра. Разменете по 4-5 съобщения и насрочете дата за среща. Като за всяка нова среща вземете необходимите мерки, срещнете се на публично място и кажете на приятел къде отивате.








четвъртък, 10 май 2012 г.

Разводът и приятелствата


Когато една двойка се развежда, техните общи приятели често изпадат в неловко положение. Те биват изправени пред много въпроси, за това как да процедират след развода. Те могат да изберат да останат приятели с двамата или само с единия от партньорите. В такава ситуация е много трудно да се прецени каква позиция да се избере, особено ако разводът е бил бурен и с много обвинения.
 

Неприятните ситуации, в които можете да изпаднете са много, а и не знаете другите как ще реагират. Например ако поканите на парти бившия съпруг на ваша много добра приятелка, а сте поканили и нея, тя може да ви се разсърди. В тази ситуация не знаете кой как ще реагира - може всичко да мине гладко или да приключи със скандал. Характерът на някои хора е такъв, че те да ви поставят ултиматум да избирате между тях и бившите им, а други няма да имат нищо против да сте приятели и с двата лагера. Независимо дали сте разведени или сте приятел на разведена двойка, трябва да действате индивидуално спрямо характера на хората и силата на тези приятелства. Стремете се да запазите неутрална позиция.

Наскоро разведените хора наистина се нуждаят от приятели, които да им помагат през целия процес на развода. Важно е да се оставят настрани негативните емоции и да се фокусирате върху това да се подкрепят приятелите. Разведените хора ще се зарадват, ако знаят, че техните приятели ги подкрепят, дори ако запазят приятелството си с вече бившия супруг/ съпруга. Понякога обаче приятелите взимат страната на единия от двойката, което допълнително влошава ситуацията на развода. Ето защо, ако сте в тази позиция, опитайте се да не взимате ничия страна, особено ако цените приятелството и на двамата. Неутралната позиция  няма да създаде у развеждащи те се чувството, че сте ги пренебрегнали и да си помислят 'те ми бяха приятели, а ме зарязаха веднага, след като подадохме документите за развод'. Стремете се да не обиждате бившия/ бившата, а само да изслешвате приятеля / приятелката си. Ако сте в позиция на развод, не поставяйте условия на приятелите си – не е нужно да ги разделяте като имущество.

Противно на общото схващане, разводът не е заразен. Някои женени приятели предпочитат да избягват темата за развод. Ако една семейна двойка разбере, че техни приятели се развеждат, те започват да се притесняват, че това може да се пренесе върху тях. Ако приятелите на разведената двойка са имали проблеми в брака, най-вероятно те са съществували преди да разберат, че те се развеждат. Ако считате някого за приятел преди развода, независимо ваш или техен, помислете дали има причина вашето приятелство да отите на боклука.
Един от начините една разведена двойка да улесни развода за себе си и техните приятели, е да не затварят в себе си обидата и горчивината от изневярата или подялбата на имуществото. Споделянето с приятелите на нови интересни преживявания вероятно ще се отрази положително както върху новия живот на разведените, така и върху техните приятели, които се притесняват за тях. Ако вашият приятел или приятелка са разведени, не ги питайте само дали са добре, а ги разпитайте подробно за техните нови занимания, а ако може се опитайте да ги въвлечете в някакви различни хобита или интереси.

Относно децата на разведените родители, важното е да се гарантира последователност. Ако децата на приятелите и на разведената двойка са били близки, важно е да се запазят тези връзки толкова силни, колкото и преди, даже да сте скарани с един от двамата родители и той/тя да е виновник за развода. Един развод е достатъчно труден процес за приспособяване за малчуганите. Ако не се прекъснат приятелствата, децата ще могат да се виждат и да си помагат в този объркващ момент. Опитайте се и вие да не променяте отношението си спрямо децата на своите приятели, даже те да живеят с родителя, с когото сте скарани.


За облекчаване на трудния преход на развеждащите се е хубаво техните приятели да им показват, че ценят тяхното приятелство и че то ще продължава и занапред. Семейството и приятелите са хората, от които разведните очакват най-голяма подкрепа в процеса на развода. Ако разведените са в добри отношения след развода, е хубаво заедно със своите приятели да се събират от време на време и да споделят за новите неща в живота им.




сряда, 9 май 2012 г.

Смяна на настроенията в перименопауза


Ранната менопауза, на възраст около 40 години, независимо дали е естествена или предизвикана, увеличава риска от сърдечни заболявания и остеопороза. Симптомите за менопаузата могат да са много, но най-съществени са промяна в цикличността на менструацията, смяна на настроенията, горещи вълни. Медицинският термин, който описва този период е перименопауза, като тя започва около 6 години преди същинската естествена менопауза. Вижте някои причини за това физиологично състояние и някои способи да действате.


Хормони: В годините на репродуктивна активност повечето жени познават цикличността на своя хормонален ритъм. Когато ритъмът се измени по време на
перименопаузата, смяната на настроенията е по-честа, а обикновено мисълта за остаряване е немаловажен фактор, който подсилва действието на хормоните.

Време: Времето на настъпване на менопаузата може да съвпадне с кризата на средната възраст, с проблеми във взаимоотношенията, с развод и проблеми с подрастващите, проблеми с кариерата. Това подсилва ефекта на хормоналните проблеми и прави смяната на настроенията още по-сериозен фактор.

Остаряване: Старостта в общество, което цени особено високо младостта може да се окаже демотивиращ фактор. Жените на средна възраст често обръщат особено внимание на фигурата си, на симптомите на стареене на кожата, а самочувствието им може да пострада сериозно. Това може да постави под съмнение моралните устои и да разклати установените принципи.

Какво можете да предприемете

Баланс: В забързаното ежедневие, между задълженията на работа и у дома, опитвайте се да не забравяте за себе си. Отделяйте поне по няколко часа седмично, за да се погрижите за себе си, за фигурата си и кожата си, тъй като в периода на перименопаузата имате нужда от доза самочувствие. Трябва да знаете, че вашите нужди са толкова важни, колкото и тези на околните. Ако установите какъв е проблемът и кои задължения ви стресират най-много всеки ден, можете да намерите нови начини да балансирате времето си. Ако старото хоби вече не ви носи удоволствие, заменете го с ново, а ако графикът ви е запълнен, редуцирайте част от дейностите в него, за да редуцирате напрежението.

Преценете силата на депресията: Част от жените, които в миналото са били диагностицирани за депресивни и пред-депресивни състояния са по-податливи на депресията по време на редуциране на хормоналните нива. Тези депресивни състояния са свързани с химически дисбаланс в мозъка и неговата дейност. Те имат някои симптоми, включително продължителна умора, редуциране на килограмите, раздразнителност. Третирането на тези състояния зависят от техните нива и могат да са билкови препарати или медикаменти, както и терапия с експерти.

 
 Нива на тревожност: Физическите и физиологични промени в перименопаузата увеличават усещането за тревожност и подсилват други симптоми. Напрежението и страховете са обичайни за жените в периода на пред-менопауза, те могат да достигнат до паника, която включва затруднено дишане, болки в гърдите, замаяност и понякога могат да се сбъркат с удар. Третирането на тези симптоми може да включва анти-стрес терапия, медикаменти или разговор с експерти.

Мисъл: Много жени в периода на перименопаузата отчитат затруднения да се концентрират и необясними проблеми с краткотрайната памет. Това често притеснява жените, тъй като наподобяват симптомите на Алцхаймер. Тъй като рядко проблемът е толкова сериозен, не трябва да се паникьосвате, а да се опитате да поддържате мисълта си млада чрез умствени занимания, книги, игри.

Потърсете подкрепа в периода на перименопауза: Не се опитвайте да си поставите диагноза и да се лекувате сами, а посетете експерти в тази сфера, които ще ви предпишат медикаменти и ще ви посъветват как да се противопоставите на стареенето. Това зависи от нивата на физиологичните и хормонални проблеми, които настъпват преди менопаузата.