петък, 21 февруари 2014 г.

8 от най-големите страхове при децата


Децата имат много и различни страхове и ни е трудно да ги убедим да не се боят. Затова говорихме с доктор Айелет Талми, помощник-директор на детското развитие и здраве към Педиатричната болница в Денвър, за най-често срещаните страхове у децата и как да помогнете на вашето дете да премине през несигурността си. Ето едни от най-големите страхове у децата и ключът за справянето с тях:
Страхът от тъмно
Какво си мисли детето:  Не мога да видя какво има там и се чувствам незащитен/а.
Повечето деца до някаква степен се боят от тъмното. За да победите този страх, опитайте се да научите детето да включва всяка лампа вкъщи и му оставете нощна лампа.
Доктор Талми споделя:  „Позволете на детето си да има контрол над дозата осветление, докато спи и постепенно я намалете”
Помогнете на детето си да разбере тъмнината като се разхождате с него по тъмно и обсъдите новите неща, които се появяват в мрака.


Страх от чудовища
Какво си мисли детето: Всичко може да излезе под леглото и да ме нарани.
Тук докторът споделя: „Макар всички да знаем, че няма подобно нещо като чудовища, няма смисъл да го споделяме на децата си. Те имат силно развито въображение, което поставя чудовища в тъмните ъгли, сенките, облаците или просто навсякъде.”
Вместо това вземете този страх на сериозно и помогнете на децата си да избегнат срещите с чудовища. След като проверите под леглото, в килера и ъглите, доктор Талми препоръчва да напълните бутилка с вода и да уверите детето си, че  няма да го наранят чудовища, след като напръска с нея из стаята си. Сложете и надпис „Забранено за чудовища!” на вратата.

Страх от лошото време
Какво си мисли то: Шумът и ревящият  вятър са страшни  - имам  нужда от мама и татко да ме защитят.
Помогнете да детето да разбере времето и дори да му се наслаждава, за да пребори страха.
 „Играйте навън при различни метеорологични условия, за да може детето да почувства какво е да духа вятър или да вали”, съветва д-р Талми: или може да направите табличка за времето всеки ден”.


Страх от кошмари
Какво си мисли то: Страхувам се да спя сам/а, защото ще имам кошмари.
По този въпрос докторът казва: „Кошмарите описват стремежа на децата да различат истина от въображение. Често по-малките деца не могат да вербализират сънищата, но те са очевидни чрез чести будения, крясъци и плач, разказват несвързани неща или се плашат да заспят.  Сложете до детето любимо одеяло или плюшена играчка и го уверете, че е в безопасност, докато те са там”. Но ако кошмарите продължат,  ще се наложи да се консултирате с  доктор.


Страх от непознати
Какво си мисли то: Не знам кой си и какво искаш, но  аз съм плътно до мама.
Как можем да преборим този страх?
„Страхът от непознати е здравословен, тъй като децата не бива да ходят при хора, които не познават”. Лошото идва щом този страх се проявява, когато децата се боят от роднини или семейни приятели. Докторът съветва да бъдете до детето си при среща с непознатите за самото него и да дадете пример. Споделете им любими игри и забавления на детето ви, за да могат да открият път към него.

Страх от раздели
Какво си мисли: Защо ме оставяш? Ами ако никога не се върнеш?
Нормално е децата да се разстроят, когато тези, които се грижат за тях, отсъстват. Ключът е в създаването на рутина. Винаги оставяйте детето при доверени хора, винаги си казвайте довиждане, а не се измъквайте тайно. А в ежедневието мама винаги се прибира вкъщи.


Страхът от това да останеш сам
Какво си мисли то: Чувствам се в безопасност, когато си в същата стая и не искам да те губя от поглед.
За да преборите този страх, на помощ идва създаването на игра, при която сядате далеч от детето в стаята , след това отидете  в другата стая, където все още може да чуете и виждате детето и накрая да остане само в стаята, без  това да го безпокои. Доктор Талми препоръчва в началото да опитаме това за кратки периоди.

Страхът от доктори и зъболекари
Ето какво си мисли детето: Не обичам доктора, защото ми прави инжекции, взима ми кръв и боли.
Доста разпространен при по-малките деца, както споменава доктор Талми. Децата замръзват в чакалнята, тъй като асоциират посещението с  болката. Затова съветва да подготвите детето си преди това за процедурата, която му предстои и да му обещаете награда след това.

„Четете заедно или пейте, докато чакате, за да намалите напрежението и останете с  детето си по време на самата процедура, споделя доктор Талми: после го поздравете за куража и не забравяйте да му напомните колко силно и смело е било.” 


Няма коментари:

Публикуване на коментар