сряда, 11 декември 2013 г.

Полезни съвети за комуникация с негативни хора




Вярно е, че не можете винаги да говорите само за приятни неща и не всичко е реки от мед и масло, но понякога е много натоварващо да се комуникира с хора, които са твърде отрицателно настроени. Дори да са компетентни на определени теми и да говорят истината, тези хора твърде често виждат живота през тъмни очила и пренебрегват хубавите му страни за сметка на лошите. Тяхната компания може да ви изглежда твърде натоварваща и да разваля настроението ви, затова ето как да се справяте с тях.


Сложете някакви граници
Един от най-добрите начини да се справите с негативните хора е още от началото на комуникацията да сложите някакви граници, които да не позволявате да се прекрачват. Така ще можете да контролирате негативната енергия, която идва към вас, за да не ви претрупа. Ако негативният човек е ваш приятел или близък, трябва да ограничите комуникацията си в моментите, когато те са най-негативно настроени към света, а най-добре да се опитате да балансирате тяхната негативна енергия с вашия позитивизъм.

Предложете решение

Най-добрият начин да помогнете на човек, който вижда чашата винаги наполовина празна, е като се опитате да му предадете част от вашия оптимизъм и дадете решение на проблема. Може би в момента той се държи така, защото някой го е разочаровал или да речем има проблеми в работата. Ако съществува реален проблем, опитайте се да дадете решение като човек, който е вън от ситуацията и я вижда обективно. Покажете им нещата от друг ъгъл, за да туширате негативизма им.

Излизайте повече хора
 

Понякога е по-добре да сте повече хора в компанията на песимист. Така ще разпределите негативизма помежду си и няма да се претоварвате. Освен това може би ще заразите песимиста със своя оптимизъм и ще създадете настроение.

Избирайте по-леки тематики

Някои хора реагират твърде негативно, когато засегнете определени теми. Най-често това са политика, пари, връзки, кариера, престъпност. Ако забележите в някой от своите познати конкретен негативизъм срещу определени проблеми, избягвайте тази тема, когато сте с него. Дори да сте на едно мнение по темата, човекът вероятно ще е насъбрал твърде много негативна енергия и може да ви зарази с нея.

Хвалете ги, когато са позитивни

Тъй като много от песимистите са толкова критични към себе си, колкото са по отношение на другите хора, те не виждат добрата страна на нищо. Затова, когато откриете нещо положително или ги чуете да говорят оптимистично, покажете своето задоволство и ги накарайте да разберат, че това ви е приятно. Така ще развиете зрънцето позитивизъм в тях.

Не позволявайте на негативизма да ви зарази
Понякога е трудно да игнорирате негативизма, но е важно да не отхвърляте напълно тези хора, преди да сте ги опознали добре и да разберете кое ги кара да са такива. Бъдете възприемчиви по отношение на техните качества, но игнорирайте отрицателната енергия, която струи от тях. Не позволявайте тя да ви зарази. Използвайте неща, които да я разсеят, не взимайте нещата твърде лично и не се обиждайте, тъй като тези хора вероятно въобще не осъзнават, че ви нараняват. Контролирайте реакциите си и не позволявайте да ви обземе гняв, тъй като хората по света са различни и всеки има собствен мироглед.

сряда, 4 декември 2013 г.

12 малко известни факта за КАРМАТА



Определение за кармата


Какво е кармата? Карма на санскрит означава „действие”.  Тя е като еквивалент на закона на Нютон, че „Всяко действие, има своето противодействие”. Когато говорим или правим нещо, ние предизвикваме сила, която реагира на нашите действия, заедно с тях. Тази отвръщаща сила може да бъде променяна и дори прекратена, въпреки че повечето хора, надали биха могли да го сторят. Този закон за причината и следствието не  е наказание.  Човек не може да избяга от последствията от своите действия, той ще пострада от тях само тогава, когато моментът наистина назрее достатъчно. Ако продължи да попречва на това „възмездие’ да дойде със своите действия, то тогава той може да  отложи сбъдването на кармата си, за момент в който условията са подходящи за това. Ако човек успее да отложи кармата си докато  е жив, то той може да осети влиянието й във фазата между смъртта и следващия си живот. Или може да изчака още един живот, през който да се доразвие напълно, за да може после да си извади поука и да извлече истинската й образователна стойност.  От друга страна, човешкият живот може да бъде толкова празен и изгубен, че полагащите му се благословии да не могат да бъдат изпълнени в следваш живот или на по-късен етап. Всички тези случаи попадат в графата, за изчакване на по- добър момент или живот.

12-те закона на Кармата

1. Великият закон
„Каквото посееш, такова ще пожънеш!”
Това е законът, познат още като Законът за Причината и Следствието. Каквито сигнали изпращаме към Вселената, с такива ще ни отвърне съответно и тя. Ако това, което искаме е любов, щастие, мир, приятелство, то тогава ние би трябвало да сме такива – щастливи, миролюбиви, любвеобвилни, приятели. Отрицателната енергия, която изпращаме към другите, се връща като бумеранг към нас десетократно.

 
2.Законът за създаването
Животът не е просто даденост, ние сме част от него и имаме важна роля в него. Ние сме едно цяло с Вселената, както отвътре, така и отвън. Каквото и да ни заобикаля, то само ни дава улики за нашата вътрешна хармония. Тоест бъдете и правете само това, което искате да имате в живота.

3. Закон за смирението
Това, което отказвате да приемете, ще продължи да витае около Вас. Ако това, което виждаме в околните е ВРАГ, или човек, притежаващ главно негативни черти, то тогава няма как да преминем и ние към по- високо ниво на съществуване и опит.

4.  Закон за развитието
Където и да идеш, пак ще си си ти. Ако искаме да израснем духовно, то промяната трябва да дойде от нас и в нас, а не в хората, местата и нещата в обкръжаващата ни среда.  Единственото, което ни е дадено на тепсия, сме самите ние и имаме власт и затова имаме контрол само над самите нас. Когато променим нашето собствено Аз, тогава и животът ни се променя.

5. Закон за отговорността
Когато нещо куца, то е защото нещо куца в самите нас. Ние отразяваме това, което ни заобикаля и това, което ни заобикаля отразява нас.  Трябва да поемаме отговорност за нещата, случващи се в живота ни.


6. Закон за свързването
Дори и ако нещо, което трябва да предприемем изглежда маловажно, много важно е да се отбележи, че всичко във Вселената е свързано помежду си. Всяка крачка, води до следваща и така нататък, и така нататък. Някой трябва да свърши първият етап от дадена работа, за да може да се стигне до последния.  Нито първият, нито последният етап са от жизнено значение, освен че и двата са нужни, за да се завърши самата цел. Минало, настояще, бъдеще... те са свързани помежду си.

7. Закон за фокусирането
Не сте способни да си мислите за две различни неща абсолютно едновременно.  Трябва да вършите нещата постепенно, да изкачвате стълбичката на задачите, стъпало по стъпало. В момента,  в който се разсеете и изгубите своята съсредоточеност, лесно може да ви обземе несигурност и дори яд.    

8. Закон за даването и човечността
Ако вярвате в нещо, че е истина, то по някое време в живота си, ще трябва да докажете, че това наистина е така. Тук е мястото, където да изкажем това, което сме научили от житейската ни  практика.

9. Закон Тук и Сега
Гледайки назад към това, което сме били преди, изключително пречи да се съсредоточим изцяло върху ТУК И СЕГА. Старите ни мисли, начини на поведение, старите ни мечти... пречат да си създадем нови.

10. Закон за възможността
Историята се повтаря, докато не научим всички уроци, от които се нуждаем, за да променим своят път.

11. Закон за търпението и отплатата
Всяка награда, изисква първоначален труд. Дар, с дълготрайна и голяма стойност изисква търпение и упорит труд. Истинската радост произтича от това, да правим това, което се предполага, че трябва и да изчакаме отплатата на труда ни сама да дойде.

12. Закон за вдъхновението
Всеки личен принос, е и принос към Общото, глобалното.



четвъртък, 28 ноември 2013 г.

Какво е за мен свободата?

Какво е свободата? Мечтата утопия, към която хората се стремят безспирно през земния си живот, в която съзират красотата на свободния избор, на значимостта на думите си. Не малко поети и писатели са изричали красиви, високопарни думи за свободата и не един патриот е проливал кръвта си и намирал смъртта в нейно име.За много хора обаче свободата е бреме, носеще тежестта на личните отговорности, решения, мнение и преценка. Но "Горко на онези, които търсят пастири, вместо да жадуват свободата" /Паулу Коелю/.


Животът е кратък, казват ми често, и макар още да не вярвам в това..може би е така. Ако разполагаш с кратко време, в което трябва да опознаеш и изпиташ многобройни неща, как ще го направиш, ако си с поробен ум?

Аз вярвам в силата на вътрешната свобода - тази, която открива нови светове, а не в онази, която ламти за свободия и безнаказаност; в онази, която те извисява и носейки те на крилете си, ти показва истински значимите неща около теб, а не в онази, която пречи, нахалства, бори се за каузи, породени от личната изгода.

Свободата? Ще я напиша по мой начин - по-различна - песента на ветровете, планините скрити в мъгла.. Ще вървя, ще летя, ще препускам с вятъра.. да съм смела като орлите и силна като вълна. Мога всичко, щом съм с неокован дух. Такава съм - много се харесвам и от себе си на всичко се научих.. и не се залъгвам, че живея лесно, на обич и мечти обаче случих.



Много са онези, оковани във веригата "какво ще кажат хората" и нагаждайки се по чуждото мнение и възприятия за света, живеят така, че да се харесат. Да не са различни, да не се отличават, а да се сливат с тълпата. И всеки ден стават, обличат се, закусват и отиват на работа, заработват значително и разполагат с всичко материално, за което човек може да се сети и мислят, че са доволни. Но има моменти, когато в късния следобед, тръгвайки за вкъщи, намалят скоростта, когато видят влюбената двойка в парка, или човекът, бягащ волно с кученцето си, или художникът, изкусно рисуващ живот с четка в ръка. И странно, учудващо, лека полека усещат тежестта на своите окови.

Прибират се у дома, където ги посреща детето им, развълнувано разказвайки за приказния свят на Питър Пан, в който човекът е дете завинаги, свободен завинаги. И уж с положение и власт, уж умен и премъдър, а големият не знае, това, което знае детето - мисли, че всяка земя, на която стъпи е негова; че е бездушен предмет, който притежава. Че единствените хора, са онези, които мислят и изглеждат като него, но не и че ако проследи стъпките на непознат, ще научи неща, които не е знаел.



А детето знае - всеки камък, дърво и същество има живот и дух. В идеята да запазиш детето в себе си се крие замисълът да запазиш вътрешната си свобода. Да чувстваш онова, което сърцето ти чувства, независимо от онова, което мислят околните, да не се отказваш от мечтата си само защото някой ти е казал, че е глупава, защото "Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си." /Паулу Коелю/.

Свободният дух разкъсва всички окови, разкрива необятността на света, показвайки всичките му хоризонти.

Затова аз може би обичам
необхватните с око поля,
конски бяг под плясъка на бича,
волен глас, по вятъра разлян.

/Елисавета Багряна/

Личен избор, тоест свободен избор е да избереш как ще живееш. Свободата да избереш свободата.И щастието. Свободата за мен е един от най-важните елементи в нашето земно съществуване. Свободата да мечтаеш и да бъдеш усмихнат, да виждаш положителното, неопетнено от нюансите в сивата гама и никога да не подрязваш крилете на хвърковатата си душа, никога да не я приземяваш и да я правиш изцяло земна, защото тя не е такава. Свободата е начин на живот.

Аз искам слънце цял живот да имам
и дланите ми винаги да парят;
да нося дъх на слънце негасимо
и буйно да горя, да не догарям.

/Петя Дубарова/

петък, 8 ноември 2013 г.

3 златни правила за възпитанието на детето


Понякога отчаянието е майка на изобретателността. Вероятно сте се сблъсквали с какви ли не ситуации покрай ежедневието си с малко дете, затова е добре да сте запознати с хитринките, които някои майки използват, за да въведат ред и да научат децата си на добро поведение. Тъй като да прочетете всички съвети ще ви отнеме толкова време, че детето ви ще порасне, преди да сте разгадали тайната, ето 3 златни съвета за родители.

Спокойствие и увереност




Вашата задача е да напътствате детето в посоката, в която желаете, като използвате директен език и равен тон на гласа. Ако започнете да крещите, детето ще спре да ви слуша и няма да има никаква полза от напътствията ви. Малките деца все още трудно разбират смисъла на всички думи, които им казваме, затова трябва да казвате нещата директно, без недомлъвки. Клекнете на нивото на детето и му кажете това, което искате да разбере с кратки твърдения. Ако например детето е скъсало новата си книга, вместо да обяснявате, че "добрите деца не трябва да късат книгите си", кажете кратко "бъди внимателен/на с книгите". Ако ви се доиска да започнете да крещите, бавно пребройте до 10, за да се успокоите, преди да започнете да говорите. Не забравяйте, че малките деца невинаги разбират какво правят, затова не взимайте присърце техните бели. Не трябва обаче да бъдете твърде сдържани, тъй като така ще създадете впечатление за дистанцираност и незаинтересованост, което може да накара детето да прави бели, за да привлече вашето внимание. Кажете с равен тон как се чувствате и какво искате от детето да направи.

Поставете някакви граници



Трябва да въведете няколко основни правила, които детето трябва да спазва. Поставете някакви граници, тъй като то има нужда от тях, за да знае кое е правилно и кое не. Ако детето не спазва правилата, то трябва да знае, че за това има последствие. То не винаги ще е доволно от "присъдата", но основните правила ще му дадат усещане, че на вас ви пука за него и ще мотивират да ви съдейства. Важното е да бъдете едновременно справедливи и съобразителни с възрастта на детето. Основните ви приоритети трябва да са свързани със здравето, безопасността и уважението. Тъй като детето няма да може да спазва много правила, преди да порасне достатъчно, избирайте разумно кое е важно за вас. Можете да научите 4-годишно дете да казва "извинете", но на този етап за вас е по-важно например да знае, че когато е в колата, винаги трябва да е закопчано с колан. Когато детето наруши основните правила, наказанието му ще го научи да знае кое е правилно и кое не. Независимо от възрастта, наказанието трябва да се изпълни веднага, например ако разхвърля играчките си, няма да може да играе с тях до края на деня.

Насърчавайте сътрудничеството

 


За да цари ред и разбирателство, а детето да изпълнява вашите напътствия с лекота, трябва да бъдете особено гъвкави по отношение на атмосферата, която създавате. Ако например детето ви лудее преди сън, дайте му възможност да полудува няколко минутки, ако след това си легне кротко. Дайте му възможност да избира между няколко опции, за да знае, че нещата зависят от него и за да ви уважава повече. Малките деца са непрекъснато в борба между зависимостта и желанието за независимост. Затова трябва да им показвате, че тяхното мнение има значение. Ако не знаете как да постъпите, заложете на чувството за хумор. А когато детето изпълнява всичко, което го помолите, не трябва да пропускате да го поощрите за тази постъпка.



http://apteka-optima.com/113/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8/281/%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8/%D0%91%D0%B0%D0%BB%D1%87%D0%BE/